fot. swfaustyna.waw.pl
fot. swfaustyna.waw.pl

Afera w warszawskiej diecezji. CBA zatrzymało księdza, kuria wydała oświadczenie

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Proboszcz parafii św. Faustyny w Warszawie został zawieszony w wykonywaniu obowiązków w związku z prowadzonymi działaniami organów wymiaru sprawiedliwości - poinformowano w oświadczeniu opublikowanym na stronie Diecezji Warszawsko-Praskiej. Chodzi o duchownego zatrzymanego przez CBA.

Proboszcz z parafii zawieszony w wykonywaniu obowiązków

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska poinformowała o zawieszeniu proboszcza parafii św. Faustyny w Warszawie w wykonywaniu wszystkich obowiązków wynikających z urzędu. Jest to związane, poinformowano, z działaniami prowadzonymi przez organy wymiaru sprawiedliwości - napisano w oświadczeniu rzecznika prasowego, opublikowanym na stronie internetowej Diecezji Warszawsko-Praskiej.

"Do czasu wyjaśnienia sprawy zarządzanie parafią obejmie administrator, którego najważniejszym zadaniem będzie koordynowanie duszpasterstwa parafii św. Faustyny w Warszawie. Ewentualne dalsze rozstrzygnięcia kanoniczne będą podejmowane w poszanowaniu aktualnych ustaleń i decyzji właściwych instytucji państwowych" - dodano.

Sąd aresztował duchownego na 3 miesiące

Kuria odniosła się w ten sposób do sprawy księdza jednej z warszawskich parafii, którego sąd na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące; duchownego w związku ze śledztwem dotyczącym oszustw podatkowych oraz przywłaszczenia pieniędzy pochodzących z darowizn zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Zespół prasowy CBA poinformował w czwartek, że funkcjonariusze prowadzą postępowanie przygotowawcze dotyczące podawania nieprawdy w składanych deklaracjach podatkowych w latach 2019-2023. Postępowanie dotyczy również przywłaszczenia pieniędzy o wartości nie mniejszej niż 200 tys. zł. Przywłaszczone fundusze pochodziły z darowizn na cele kultu religijnego. Śledztwo obejmuje także wątek przyjmowania i przekazywania pieniędzy, pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego. Chodzi o podawanie nieprawdy w składanych zeznaniach podatkowych.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo