Koty pomagają w wielu przypadkach. Fot. Pixabay
Koty pomagają w wielu przypadkach. Fot. Pixabay

Felinoterapia – koty leczą i uśmierzają ból

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Kontakt z kotem działa uspokajająco, zmniejsza stres, pomaga w uśmierzaniu bólu, a to tylko niektóre z dobroczynnych właściwości tego zwierzęcia.

Kot jest świetnym towarzyszem życia człowieka. Oprócz tego sprawdza się jako terapeuta. W wielu państwach stworzono profesjonalne programy felinoterapii, wspomagające leczenie osób starszych, chorych psychicznie, dzieci autystycznych, a nawet – resocjalizację więźniów.

Kot kontra ból

Koty wyczuwają bolesne miejsca na ciele człowieka i układają się na nich, ponieważ sierść kota jest najonizowana ujemnie, a chore miejsca dodatnio. Tym samym kot neutralizuje szkodliwe jony, zmniejszając ból.

Monotonne głaskanie kota zmniejsza stres, a jego mruczenie koi nerwy. Dzięki temu obniża się ciśnienie krwi, cholesterol, co pomaga w redukcji ryzyka chorób układu krwionośnego.

dzień kota, salon24

Kot i starość

Kot znakomicie sprawdza się jako towarzysz człowieka na emeryturze. Nie jest wymagającym zwierzęciem, motywuje do aktywnej opieki nad zwierzakiem i niweluje poczucie osamotnienia.

Oprócz więzi emocjonalnej, może pomóc starszej osobie w walce z chorobami. Szczególnie dobrze działa na zaburzenia ukrwienia, które łączą się z uczuciem zimna w dłoniach i stopach. Kot, którego naturalna temperatura wynosi ok. 38 stopni, działa podczas głaskania jak grzałka. Koty przepadają za głaskaniem, a dla osób dotkniętych reumatyzmem jest to dodatkowo codzienna gimnastyka.

dzień kota, salon24

Kot i autyzm

Kotu udaje się nawiązać kontakt z dziećmi chorymi na autyzm lub porażenie mózgowe, co bywa trudne dla człowieka. Dzięki temu dziecko uspokaja się i otwiera na świat.

Czasami felinoterapia w przypadku dzieci autystycznych jest znacznie bardziej skuteczna niż dogoterapia. Bezpośredniość i hałaśliwość psa bywa dla tych dzieci zbyt silnym i w efekcie negatywnym doznaniem.

Tak samo koci terapeuta może mieć działać w przypadku leczenia dzieci z ADHD, upośledzonych umysłowo czy osób psychicznie chorych. Jego delikatność i nienarzucający się sposób bycia często bardziej odpowiadają osobom o tak wrażliwej i zaburzonej psychice.

W felinoterapii uczestniczyć mogą pacjenci z:

  • Depresją,

  • Artretyzmem,

  • Chorobą Alzheimera,

  • AIDS,

  • Dystrofia mięśniową,

  • Autyzmem dziecięcym,

  • ADHD,

  • Stwardnieniem rozsianym,

  • Chorobami psychicznymi.

dzień kota, salon24

Koty i resocjalizacja

Koty wykorzystywane są także w programach terapeutycznych skierowanych nie tylko do osób chorych czy samotnych, ale także więźniów osadzonych w zakładach karnych zlokalizowanych głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. W stanie Georgia osadzone w więzieniu kobiety opiekowały się mruczkami uratowanymi z bezdomności, co dawało im namiastkę wolności i pozwalało wyzwolić instynkt opiekuńczy.

KJ

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości