7 obserwujących
68 notek
64k odsłony
  6132   3

Rozbiór Ukrainy za północny strumień gazu. Kulisy dealu

wiki
wiki

Ukraina to rozległy kraj z ogromnymi możliwościami, ale nie należy on już do Ukraińców. Upadek ZSRR dał zielone światło drapieżcom, którzy za pieniądze pozyskane od kapitału izraelskiego i amerykańskiego nabyli za bezcen złoża surowcowe i państwowe przedsiębiorstwa. Zrobili to w sposób korupcyjny, korzystając na dezorientacji panującej w tamtych czasach. Patologiczny mechanizm nabrał rozpędu po Majdanie. Garstka miliarderów poszerzyła swoją kontrolę nad głównymi gałęziami przemysłu: hutnictwem, energetyką, budową maszyn, przemysłem chemicznym, metalurgicznym itd. W ostatnich latach ci sami ludzie opanowali sektor bankowy i finansowy, a także medialny.

Waszyngtońska organizacja non profit IREX oszacowała, że grupa ok. stu oligarchów włada ok. 80 proc. PKB Ukrainy. Oznacza to, że cztery piąte całego bogactwa kraju należy do 0,00003 proc. społeczeństwa. Na pozostałe 99,9999 proc. z 46 milionów Ukraińców - przypada 15-20 proc. PKB kraju.

W jakich miejscach na świecie swoje majątki ulokowali ukraińscy Midasi? Rinat Achmetow, który kontroluje 10 kluczowych sektorów tamtejszej gospodarki, m.in. elektroenergetykę, metalurgię, telekomunikację, ma swoje aktywa m.in. w USA, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Rosji. Z kolei Dmytro Firtasz ma ulokowany kapitał w przemyśle gazowym, m.in. na Węgrzech. Fortuna Tymoszenko, Poroszenko (Roszen) czy Kołomojskiego, Achmetowa była też transferowana i lokowana w Izraelu.

O ile w Rosji oligarchia trzymana była w ryzach po odejściu Jelcyna, o tyle ukraińscy monopoliści uprzedzili ruch państwa w swoją stronę. Majdan napiął i utrwalił proporcje faktycznej władzy i własności. Od gry odsunięto frakcję rosyjską. To był główny cel przewrotu z 2014 roku, który zapobiegł scenariuszowi rosyjskiemu, w którym plutokracja została zmuszona do oddania części bogactw.

Wydawało się, że watażkowie osiągnęli założone cele: zdobyli zasoby należące do ludzi Kremla i przyśpieszyli integrację z Zachodem. Utrzymali przez to znośny status życia migrujących zarobkowo Ukraińców niewiele robiąc i przede wszystkim nie uszczuplając swoich fortun. Zapomnieli, że oligarchiczna społeczność jest zhierarchizowana a oni sami nie stoją na wierzchołku tej drabiny. Ktoś jest nad nimi, kto im pomógł ten przewrót zorganizować i dał pieniądze na start, na konfiskatę ukraińskiego mienia.

Amerykański kapitał zaczął pożądać bogactwa utajonego na wschodnich krańcach Europy, przynajmniej jego części: resztek państwa ukraińskiego, zwłaszcza (czarno)ziemi, która była do tej pory konstytucyjnie chroniona oraz zakładów przemysłowych z ich topornym ale mocarnym know-how (silniki rakietowe). Ów trzeci rozbiór Ukrainy - jeśli liczyć uwłaszczenia po rozpadzie ZSRR i kolejną falę zajęć po Majdanie - nie przeszedłby bez zgody Rosji. I tu wkracza deal: ciche przyzwolenie na ekonomiczny rozbiór za Nord Stream 2. Wrzask dobrze skomunikowanej ze światem Rosji mógłby zwrócić uwagę na łamanie dobrostanu sąsiada. Poza tym na Ukrainie do głosu dochodzi prorosyjska opozycja, która byłaby w stanie pomieszać szyki agresywnym funduszom. Wybory lokalne wygrał zwolennik suwerenności gospodarczej prorosyjski polityk Jurij Bojko. Bierność Putina została kupiona.

Ludzie Kołomojskiego co prawda odwinęli się Waszyngtonowi (narzędzie najpotężniejszego kapitału), który formalnie trzeci rozbiór organizuje. W pokazowym procesie Wiktorowi Miedwiedczukowi, przywódcy opozycji zarzucono zdradę i nadepnięto Putinowi na pięty. Prześladowany polityk po dealu z Moskwą zyskał jednak ochronę Zachodu i jego nazwisko zniknęło z zajawek oligarchicznych gazet. Policzkiem dla zachodniego kapitału była też radykalna ustawa o frankowiczach, na którym obce banki stracą.

https://forsal.pl/finanse/artykuly/8170160,ukraina-radykalnie-rozwiazala-problem-swoich-frankowiczow.html

Wszystko na nic, ani opór, ani swada z Rosją nie przemogły złej passy. Kapitał wie jak pocisnąć Ukrainę i jej oligarchów w przypadku, gdy interesy jednej i drugich, rzadko bo rzadko, ale się zbiegają. Nadzieje na szybkie uruchomienie zamrożonej przed końcem roku pożyczki od MFW na zniwelowanie skutków pandemii Covid-19 została poddana presji ośrodków podlegających międzynarodowemu kapitałowi. 5 miliardów dolarów stało się przedmiotem szantażu. Wzmagają się pohukiwania na korupcję na Ukrainie, lecz wcześniej - zanim stojący za rządem w Kijowie plutokraci powiedzieli "nie" kolonizowaniu rodzimych spółek przez Zachód - nikomu ona nie przeszkadzała. Zełeński, podobnie jak jego poprzednicy, nie ukarał co prawda żadnego wysokiego rangą urzędnika zamieszanego w korupcję, wszakże prawdziwa wina jego rządu polega na tym, że prorynkowi reformatorzy zatrudnieni do rozmontowania państwowej własności w wyniku przetasowań politycznych zostali odsunięci na dalszy plan. Do tego niektórzy zachodni członkowie zarządów przedsiębiorstw państwowych zostali usunięci z lukratywnych stanowisk.

Lubię to! Skomentuj106 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka