Tina Turner właśnie zarobiła 50 mln dolarów. Jednym podpisem!

Tina Turner podczas pożegnalnej trasy koncertowej w 2009 roku. Fot. Wikipedia
Tina Turner podczas pożegnalnej trasy koncertowej w 2009 roku. Fot. Wikipedia
Tina Turner, emerytowana już gwiazda muzyki pop, sprzedała prawa do swojej muzyki oraz wizerunku wytwórni BMG. Kwota, jaką otrzyma sięga 50 mln dol.

Umowa z BMG

Umowa z BMG przewiduje, że artystka przekazuje swoją część praw do nagrywania i publikacji jej największych hitów i wszystkich innych  utworów, które powstały podczas jej kariery na scenie.

Umowa z BMG nie wpływa na dotychczasowy kontrakt z Warner Music, który nadal będzie dystrybutorem muzyki gwiazdy. W podpisanym przez obie strony porozumieniu znalazły się również zapisy o przekazaniu BMG prawa do nazwiska, wizerunku i podobizny piosenkarki.

Polecamy:

Tina Turner - kariera

Tina Turner, a właściwie Anna Mae Bullock, ma już 81 lat. Jest jedną z najbardziej dochodowych artystek pod względem sprzedaży koncertów na świecie i jednym z najpopularniejszych artystów w historii. Szacuje się, że nakład ze sprzedaży wszystkich wydawnictw Turner wynosi ponad 180 milionów egzemplarzy, co czyni ją rockową artystką z największą liczbą sprzedanych nagrań.

Artystka w 2009 roku przeszła na emeryturę i nie występuje przed publicznością. Na emeryturze napisała kilka książek, zmieniła  obywatelstwo z amerykańskiego na szwajcarskie. Cierpi też na problemy z nerkami. Nie odeszła jednak w zapomnienie. Zainteresowanie Turner wzrosło dzięki filmowi dokumentalnemu HBO "Tina" z 2021 r. i musicalowi z West Endu, opartemu na jej życiu.

"Ona jest po prostu najlepsza"

"Jesteśmy zaszczyceni, że możemy podjąć się zadania zarządzania muzycznymi i komercyjnymi interesami Tiny Turner. Jest to odpowiedzialność, którą traktujemy poważnie i będziemy ją pilnie realizować. Ona jest po prostu najlepsza" - napisała firma BGM.

"Ochrona dorobku mojego życia, mojego muzycznego dziedzictwa jest dla mnie czymś osobistym, jak dla każdego artysty. Jestem przekonana, że moja praca będzie od tej pory w pewnych i profesjonalnych rękach BMG oraz Warner Music" - oświadczyła Tina Turner.

W podpisanym przez obie strony porozumieniu znalazły się zapisy o przekazaniu BMG również prawa do nazwiska, wizerunku i podobizny Turner na poczet przyszłego sponsoringu i umów reklamowych, więc pewnie usłyszymy "The Best" w jakiejś reklamie. 

Gwiazdy na sprzedaż

Trend sprzedawania praw do swojej twórczości i wizerunku znacząco wzmocnił się przez pandemię, która uderzyła mocno w pozbawione koncertów gwiazdy. Przed Turner na podobny krok zdecydowali się m.in. Bob Dylan, Blondie, Shakira, Neil Young, Stevie Nicks z Fleetwood Mac czy David Crosby.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura