ZUS: uproszczony wniosek o odroczenie płatności składek

Z powodu epidemii koronawirusa wiele przedsiębiorstw już ma problem z płynnością finansową.
Z powodu epidemii koronawirusa wiele przedsiębiorstw już ma problem z płynnością finansową.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, muszą złożyć wniosek do ZUS.

Odroczenie płatności składek ZUS to część pomocy dla przedsiębiorców z tzw. Tarczy antykryzysowej na epidemię koronawirusa. ZUS informuje, że udostępnił uproszczony wniosek. Jest to odpowiedź na apel przedsiębiorców, którzy narzekali, że udostępnony wcześniej formularz był zbyt obszerny i skomplikowany.

Jeżeli ktoś w związku z epidemią koronawirusa ma problem z zapłatą bieżących składek ZUS, może wystąpić o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek - za okres od lutego do kwietnia 2020 r. Wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości. Jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

W uproszczonym wniosku należy podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL oraz krótko napisać, w jaki sposób epidemia wpłynęła negatywnie na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie jest on w stanie opłacić w terminie należności. 

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) - pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

Niektórzy przedsiębiorcy będą w całości zwolnieni z obowiązku zapłaty składek ZUS przez trzy miesiące - zapowiedział to prezydent Andrzej Duda. Na razie nie ma jeszcze projektu ustawy. Więcej szczegółów: Prezydent Duda: Zwolnienie z płacenia składek na ZUS, dopłaty do pensji 

BG 


Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka