Omikron rozprzestrzenia się w Europie, chorują również zaszczepieni

Punkt testowania na lotnisku w Monachium, fot.  	PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND
Punkt testowania na lotnisku w Monachium, fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND
Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron rozprzestrzenia się w Europie - wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach. Jest już m.in. w Niemczech, Danii, Holandii i Włoszech.

Podobna sytuacja występuje w Austrii, gdzie prowadzone są badania laboratoryjne. Osoba, u której podejrzewa się infekcję nowym wariantem, wróciła z południa Afryki. Jak przekazały władze Tyrolu, osoba ta przekazała, że od przyjazdu przebywała niemal wyłącznie w domu i przechodzi infekcję bezobjawowo. Jest w pełni zaszczepiona przeciw Covid-19, ale drugą dawkę przyjęła około dziewięciu miesięcy temu.

W związku z obowiązującymi od soboty przepisami, mającymi na celu walkę z Omikronem, na lotnisku w Wiedniu wdrożono nowe przepisy wjazdowe. Pod szczególną kontrolą służb pozostają kursy z głównych lotnisk transferowych, takich jak Ad-Dauha, Dubaj czy Amsterdam.

Sfotografowano nowy wariant koronawirusa

Jako dobry określają lekarze stan zdrowia pacjenta z południa Włoch, u którego po przyjeździe z Afryki stwierdzono w sobotę pierwsze w kraju zakażenie wariantem koronawirusa Omikron. Mężczyzna jest zaszczepiony przeciw Covid-19. Dobrze czuje się też jego rodzina, w tym dwoje dzieci. Wszyscy dorośli w tej rodzinie są zaszczepieni.

We Włoszech po raz pierwszy sfotografowano nowy wariant koronawirusa. Jak wyjaśnili badacze, Omikron ma znacznie więcej mutacji niż Delta, która już była bardzo zmutowana. W przypadku nowego wariantu mutacje te są skoncentrowane w strefie, która wchodzi w interakcję z komórką ludzką.

Naukowcy wyjaśnili, że znaczne różnice w obrazie wirusa nie oznaczają automatycznie, że wariant jest bardziej niebezpieczny, ale to, że jeszcze bardziej dostosował się do organizmu człowieka.

"Nie ma obecnie informacji, które sugerowałyby, że symptomy po zakażeniu Omikronem różnią się od tych, jakie wywołują inne warianty. Pierwsze infekcje dotknęły ludzi młodych, którzy przeważnie przechodzą Covid-19 łagodniej. Pełne zrozumienie nowego wariantu może zająć do kilku tygodni" - wskazała WHO.


ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj114 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości