Sejm zdecydował. Co z uszczelnieniem zakazu handlu?

Nie wszystkim wyborcom podoba się, jak Krzysztof  Bosak głosował ws. handlu w niedzielę. Fot. PAP/Piotr Nowak
Nie wszystkim wyborcom podoba się, jak Krzysztof Bosak głosował ws. handlu w niedzielę. Fot. PAP/Piotr Nowak
Posłowie zagłosowali za zmianami uszczelniającymi zakaz handlu. Robienie z supermarketów placówek pocztowych nie wystarczy do obejścia zakazu. Jak głosowali politycy, kto był „za”, a kto „przeciw”?

Mowa tu o nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta z 2018 roku, za którą wraz z poprawkami głosowało 272 posłów, przeciw było 135, natomiast 37 osób wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa ma trafić do Senatu.

Zobacz także: Była posłanka Wiosny skacze z partii do partii. Teraz Porozumienie zamieni na PiS

Koniec z robieniem z supermarketów placówek pocztowych

Zgodnie z projektem noweli w niedziele będą mogły funkcjonować tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się  usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym. Oznacza to, że sklepy świadczące usługi pocztowe będą mogły otworzyć się jeśli przychody z tej działalności przekroczą 50 proc. przychodów danej placówki.

Zobacz także: Marianna Schreiber po raz pierwszy na czerwonym dywanie na festiwalu filmów LGBT

Na zaostrzenie zakazu handlu zdecydowano się, ponieważ coraz więcej handlowych sieci obchodziło zakaz stając się placówkami pocztowymi.

Obecnie w ten sposób zakaz handlu obchodzą między innymi: Żabka, Delikatesy Centrum, Lewiatan i ABC. Na takie rozwiązanie zdecydowały się też duże sklepy, takie jak: Biedronka, sieć Dino i od niedawna Lidl czy też Kaufland.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Wśród poprawek jest między innymi rozszerzenie katalogu osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele, będzie mógł korzystać przedsiębiorca. Są to: obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie.

Zobacz także: Wszystkie oczy na Tuska. Konwencja Platformy w Płońsku

Ustawa ma wejść w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Jak głosowali posłowie?

Uszczelnienie handlu poparło 224 posłów z klubu PiS, nikt nie był przeciw. Z Prawa i Sprawiedliwości nie zagłosowało 3 posłów.
Z Koalicji Obywatelskiej 1 poseł głosował za, a 122 przeciw. Z Lewicy 29 osób było za, nikt nie był przeciw, 17 wstrzymało się od głosowania. Z Koalicji Polskiej 4 posłów głosowało za uszczelnieniem, nikt nie był przeciw, 15 wstrzymało się.


5 posłów z Konfederacji głosowało za, 4 było przeciw. Polska 2050 - 7 posłów - wszyscy głosowali przeciw. Porozumienie; 6 osób za, nikt nie głosował przeciw. Koło Kukiz15: 3 osoby głosowały za ustawą, 1 była przeciw. 4 posłów z koła Polskie Sprawy wstrzymały się.

Zobacz także: Google da wam z laczka. I poprawi z kopyta

Internauci komentują

Zdecydowanie najbardziej komentowane były głosy posłów Lewicy i Konfederacji.

Na Twitterze czytamy – 5 posłów Konfederacji głosowało za uszczelnieniem zakazu handlu w niedzielę. Tylko 4 było przeciwko. Powtarzajcie za mną: Konfederacja to wolnorynkowa partia.

Zobacz także: Kukiz o ustawie antykorupcyjnej: Bat na łapowników i kombinatorów

Następny głos w dyskusji dotyczy Lewicy.

- A Lewica jeszcze się zastanawia czy Biedronki mogą dalej udawać poczty czy też nie.

Warto zaznaczyć, że od głosu wstrzymał się poseł Maciej Gdula, któremu rozgłos ostatnio przyniosły mocne słowa o Wyszyńskim.

Należy przypomnieć, że ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Polecamy: 

NS 

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka