Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
7 obserwujących
183 notki
75k odsłon
  254   0

Inspiracje bożonarodzeniowe, jak to wyglada u innych?


Małymi krokami zbliża sie najpiękniejszy okres w roku, zbliżają się tak wyczekiwane przez wszystkich Święta Bożego Narodzenia, najpiękniejsze Święta jakie znam.

W moim domu rodzinnym zawsze bardzo celebrowane, już od rana bylo czuć świeżo upieczone bułeczki drożdżowe, pachniało gorącą czekoladą, a dzieci biegały przy choince, którą stroiły lampkami, szklanymi różnokolorowymi kulami i lametą, w tle grały kolędy. Gdy wzeszła pierwsza gwiazda łamaliśmy się opłatkiem, składając sobue nawzajem życzenia, później siadaliśmy wszyscy odświętnie ubrani przy stole, gdzie było ustawionych dwanaście potraw na pieknie haftowanym białym obrusie pod którym nie mogło zabraknąć odrobiny siana, grały kolędy a my im wtórowaliśmy, po zjedzeniu kolacji,przy śmiechach i żartach zaczynaliśmy otwierać prezenty, a o 24:00 szliśmy całą rodziną na Pasterkę do pobliskiego Kościoła, która kończyła nasz przepiękny dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Czuć było tą świąteczną atmosferę. Święta Bożego Narodzenia w moim rodzinnym domu należą do najpiękniejszych wspomnień mojego życia, które kojarzą mi się z bezpieczeństwem, miłością i duchowością.  

Ale uroczystości są wszędzie inne, również obowiązkowe zwyczaje różnią się od siebie w zależności od kraju.

Czy wiedzieliście drodzy państwo, że w Meksyku dzieci dostają prezenty dopiero 6 stycznia?, Że w Australii Święta ludzie spędzają na plaży? Dlaczego w Hiszpanii dzieci stawiają przed drzwiami wydrążone pnie drzew z namalowaną twarzą i karmią je od 8 grudnia? Co lubią Skandynawowie najbardziej jeść w okresie świątecznym? A co ze szklanką Whysky w Wielkiej Brytanii?

Piękne błyszczące, kolorowe kule, bajkowe światełka i gwiazda na czubku , tak wyobraża się choinkę w wielu krajów zachodnich północnej półkuli, gdy mysli sie o dawaniu sobie prezentów. Ale czym właściwie jest dekorowany Świat na Święta? Na przyklad w Grecji jest to często łódź, podczas gdy w Australii, nie chodzi o Jodłę czy Świerk, tylko o plastik czy drewno, zwłaszcza własnoręcznie wykonane choinki sa tam bardzo popularne, będąc bardzo indywidualne.

W Indiach ozdabia się palmy bananowe, a w Libanie małe drzewka nasionami fasoli i wacikami dekoracyjnymi. Mieszkańcy Kuby kupują gotowe, udekorowane Jodły, co jest bardzo wygodne.

Największe różnice w obyczajach i tradycjach okołoświątecznych z pewnością można zaobserwować w typowych posiłkach we Francji" le reveillon" to tradycyjna atrakcja świąteczna. Składa się z indyka faszerowanego kasztanami lub kapłona z nadzieniem śliwkowym. Pobadto podawane sa ostrygi, typowe francuskie" foie gras" - nadziewana gęsia wątróbka i kandynzowane kasztany.

W Peru ludzie nie mogą sie doczekać panetonu, to ciasto owocowe, które je się z gorącą czekoladą. Na Ukrainie zdecydowanie Kutji nie może zabraknąć, to znany nam deser z pszenicy, miodu, maku, rodzynek i orzechów. W Etiopii " wat" podaje się zwykle 7 stycznia, to tradycyjne, pikantne danie przyrządzane z mięsa i warzyw, podawane z indżerą. Podpłomyk na zakwasie. Na Filipinach najważniejszą świąteczną kolacją jest Noche Buena. Posilek ten serwowany jest późno w Wigilię i składa się z " lechonu" prosiaczka , "queso de bola" ser edamski i różnych dań z makaronu. Risalamande jest typowo duńskim deserem, składającym się z budyniu ryżowego, ktory po schłodzeniu miesza sie z bitą śmietaną , posiekanymi migdałami i cukrem waniliowym. 

Kalendarze adwentowe wypełnione są czekoladą, piernikami, zabawkami, kosmetykami czy orzechowymi specjałami. Małe, duże, kolorowe to tradycja w Niemczech. Każdego dnia otwiera się jedne drzwiczki z 24 od 1 grudnia, aż do Wigilii Bożego Narodzenia. W takich krajach jak Japonia czy Rosja zwyczaj ten nie jest znany.

Ogromną wagę przykłada się na calym Świecie do dekoracji świątecznych , zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie jeden sąsiad przed drugim prześciga się w pomysłowości i ich ogromie. W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia cale ulice i dzielnice zamieniają się w różnokolorowe morze kolorów, migających światełek by uczcić Świętego Mikołaja i spółkę. Bardziej suptelne dekoracje zobaczymy w Finlandii, tam typowym elementem dekoracji jest Himmeli, popularne rękodzieło ze słomy.

Jak widać w wielu krajach Boże Narodzenie jest obchodzone inaczej, ale wszystkie coś łączy, coś bardzo ważnego, może najważniejszego a mianowicie rodzina. Boże Narodzenie to Święta rodzinne, to czas tylko dla niej, to uczucie ciepła i miłości, to coś co nas wszystkich łączy, coś co jest okazją by pogodzić zwaśnione rodziny. I tak naprawdę tylko to sie liczy.

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości