Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
12 obserwujących
224 notki
128k odsłon
  399   1

Rodzicielstwo zmienia wszystko.


Wielu z nas bardzo pragnie mieć dzieci, jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze życie nie będzie już nigdy takie, jakie było. Wraz z narodzinami dziecka wszystko się zmienia, często o tym słyszymy i czytamy. Jednak niewielu z nas bierze to do siebie poważnie. Różnego rodzaju poradniki, czasopisma czy filmiki informują o tym, co nas czeka w przyszłości. Czego możemy się spodziewać po urodzeniu, naszego upragnionego potomka? Oto lista rzeczy dla przyszłych rodziców, którzy chcieliby wiedzieć, na co muszą zwrócić uwagę.

Macierzyństwo nie jest stanem wyjątkowym, jednak presja społeczna w stosunku do przyszłych matek jest ogromna. Wymaga się od nich myślenia wyłącznie o dziecku, natomiast ich potrzeby stają się już mniej ważne. Toteż są przekonane, że po porodzie wszystko wróci do normy. Do stanu sprzed ciąży. Niestety żadna z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że już nic nie będzie takie samo. Jeszcze przed porodem czasami zdarza się, że przyszłe mamy wyszukują w Google doświadczenia opisane przez innych rodziców: Jak by to było, gdyby nagle urodziło się dziecko? 

Co konkretnie by się zmieniło? Podczas takich poszukiwań natrafia się na artykuły, w których stwierdza się, że sens życia rozumie się tylko poprzez posiadanie dzieci. Może to być prawdą tylko w niektórych przypadkach, że ​​absolutnie nic się nie zmienia. Jednak to błędne myślenie, przeważnie wszystko ulega zmianie. Może przyszłym rodzicom pomoże ten artykuł, przygotować się do zbliżającego się rodzicielstwa. Jednak nie wyczerpuje on tematu. Nie gwarantuje on także, że wszystko się z niego wydarzy. Oczywiście, że nie, różni rodzice mają różne dzieci i mają różne doświadczenia. 

Jak wygląda nasze życie z dzieckiem? Oczywiście zależy to od wieku dziecka, inaczej postępuje się z niemowlęciem, a inaczej z 2-4 latkiem. Jednak istnieją pewne, uniwersalne zasady, które są ważne dla małych dzieci, mianowicie stały plan dnia i rytuały mu towarzyszące. Zacznijmy więc od niemowląt. W ich przypadku dzień wyznaczają pory karmienia, które powinny być zawsze o tych samych porach. Również pory snu należałoby, w miarę możliwości zachować niezmiennie. Nie oznacza to jednak, że musimy siedzieć z dzieckiem w domu.

Powinniśmy pamiętać jedynie o komforcie niemowlęcia, zadbajmy więc o wygodny wózek, w którym będzie mogło spać, wybierajmy miejsca, w których można go umieścić na tyle widocznie, aby mieć go przez cały czas na oku. Co wyklucza na przykład ciasne kawiarnie, domy towarowe i ogólnie większość miejsc, gdzie panuje tłok i hałas. Zawsze wybierajmy restauracje na podstawie tego, czy jest miejsce do przewijania dzieci. Należy również zadbać o dostateczną ilość pokarmu i picia. Nigdy nie stawiajmy wózka z dzieckiem w słonecznym miejscu, dużo lepsze będzie w pełni zacienione.

Co do dzieci w wieku 2-4-latka należy, jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu. Do tego celu idealne są place zabaw i parki, tam możemy poświęcić czas na wspólnych zabawach. Również w domu, powinniśmy jak najwięcej czasu mu poświęcać, na przykład czytając bajki lub układając puzzle. Dzień winien wyglądać zawsze tak samo, to ważne by dziecko czuło się bezpiecznie. Wszystkie zajęcia powinny mieć swój czas: śniadanie, obiad czy kolacja, zawsze o tej samej porze. Również kąpiel, popołudniowa drzemka czy pójście do łóżeczka spać. Po śniadaniu obowiązkowy spacer i ewentualne, drobne zakupy w drodze powrotnej do domu. Następnie lekki, zdrowy obiad i drzemka. 

Po drzemce chwila zabawy w domu i wizyta na placu zabaw. Po powrocie zajęcia, które pozwolą dziecku na rozwój wewnętrzny i odpoczynek, na przykład układanie puzzli lub czytanie. Pod koniec dnia kolacja, kąpiel i ułożenie go do snu. Warto wtedy sięgnąć po bajki i je czytać, dziecko się wyciszy i rozwinie swoją fantazję. Zawsze, gdy wybieramy się z dzieckiem poza dom, warto zadbać o odpowiednią ilość napoi i przekąsek. Wybierajmy zdrowe produkty.

Gdy przebywamy z dzieckiem, odłożymy telefon na półkę, by nie rozpraszał zarówno jego, jak i nas. Ponieważ, dziecko naśladuje nas, robiąc później przedstawienie, aby wymusić np. oglądanie bajek. Oczywiście możemy po prostu powiedzieć nie i znosić napad jego złości, który prawdopodobnie nastąpi. Jednak nie można tego robić codziennie. Niestety konsekwentne rodzicielstwo jest praktycznie niemożliwe. Z powodu wyczerpania fizycznego i psychicznego. Również rozwieszanie prania, odłożymy na później, możemy to zrobić w trakcie jego popołudniowej drzemki.

Przyzwyczajmy się do tego, że życie z dziećmi dostarcza nam dodatkowych zajęć, takich jak nieskończenie wielka ilość prania, z uwagi na piasek z placu zabaw. Również wspólne wyjścia z partnerem do kina, teatru czy klubu bywają już niemożliwe, ponieważ opieka nad dzieckiem to praca 24/24 godzin 7 dni w tygodniu. Poza tym opieka nad nim to ciężka praca, po której nie mamy zwyczajnie na to siły. Tematem dominującym w rozmowach z naszym partnerem staje się nasze dziecko, to zupełnie normalne. Co dzisiaj jadło? Ile spało? Co robiło na placu zabaw? Albo coś, co nas naprawdę zdenerwowało?

Lubię to! Skomentuj59 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo