„Teatr jest nasz”. Protest w obronie Głuchowskiego pod Teatrem im. Słowackiego w Krakowie

Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski (C). Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski (C). Fot. PAP/Łukasz Gągulski
W sobotę wieczorem pod Teatrem im. Słowackiego odbędzie się protest „Teatr jest nasz”. To gest solidarności z zespołem teatru i sprzeciw wobec pomysłów odwołania dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego. Szef teatru ma rzekomo „wylecieć” za „Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej.

Protest pod Teatrem im. Słowackiego w Krakowie

Manifestacja jest zaplanowana na godz. 20.15 w sobotę (19 lutego) na placu Świętego Ducha w Krakowie. 

Polecamy:

Netflix ogłosił oficjalną datę premiery czwartego sezonu serialu "Stranger Things"

Wielka afera o bezcenny manuskrypt. W tle wielkie pieniądze, konflikt narasta

„Teatr jest tych, którym nieobce są emocje tak podczas spektaklu jak i po nim. Jest tych wszystkich, dla których Teatr jest ważny. Pokażmy, że Teatr jest nasz wspólny. Pokażmy, że Ludzie Teatru są dla nas ważni. Okażmy wsparcie i solidarność z Osobami związanymi z Teatrem im. J. Słowackiego" – tak tłumaczą potrzebę zwołania protestu jego organizatorzy.

"Dziadami" w Czarnka i Nowak

Kilka dni temu zarząd województwa małopolskiego wszczął procedurę, która ma doprowadzić do usunięcia Krzysztofa Głuchowskiego ze stanowiska dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 

Powód to „naruszenie przepisów w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych” i wystawienie na szwank „dobrego imienia teatru”.

Zdaniem protestujących rzeczywistym powodem jest niedawne wystawienie przez teatr mickiewiczowskich „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej. 

Także dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski decyzję odbiera jako konsekwencję listopadowej premiery „Dziadów” w reż. Mai Kleczewskiej – przedstawienia krytykowanego przez małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak i ministra edukacji Przemysława Czarnka. Za Głuchowskim wstawili się nie tylko pracownicy teatru, bronią go także politycy opozycji.

Minister Gliński: Znam temat z prasy

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński dopytywany był przez dziennikarzy w piątek w Krakowie o plany odwołania Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego.

– Nie wiem, czy jest jakaś decyzja, wszystkie informacje na ten temat, które do mnie docierają, docierają z prasy – powiedział sprawę Gliński. Podkreślił także, że Teatr Słowackiego nie jest instytucją MKiDN, ale jest instytucją samorządową – prowadzoną i kierowaną przez samorząd. – Niemożliwe, by minister znał sytuację w każdej z tych instytucji – dodał. Wyjaśnił, że nie jest teraz w stanie wydać opinii na ten temat.

Gliński zaapelował do mediów, aby przekazywały prawdziwe informacje, także na temat Teatru Słowackiego. Według niego, niektóre informacje są nierzetelne. Nieprawdą są na przykład – jak mówił – informacje o tym, że były zobowiązania ministerstwa wobec teatru i że ministerstwo nie dotrzymało zobowiązań. Podkreślił, że nie było nawet bezpośrednich rozmów MKiDN z dyrekcją Teatru Słowackiego.

Teatr im. Słowackiego błaga o finansowe wsparcie

– Jak informowaliśmy, ten teatr, jak wiele instytucji samorządowych w Polsce, wymaga wsparcia także centralnego. Nie jesteśmy w stanie nadrabiać wszystkich zaległości, jakie zastaliśmy w polskiej kulturze przed sześciu laty. Zwiększyliśmy o 100 proc., mniej więcej, liczbę instytucji samorządowych, które uzyskują wsparcie z budżetu centralnego i co roku rozpatrujemy różne możliwości wsparcia dla kolejnych instytucji – powiedział Gliński. Dodał, że Teatr Słowackiego był wśród instytucji, które pośrednio zwracały się o wsparcie.

– Jako osoba odpowiedzialna za polska kulturę wiedziałem o problemach związanych z budynkiem, że wymaga remontu - to jeden z argumentów, dlaczego podjęliśmy wstępne analizy czy współprowadzić (teatr), czy nie – powiedział szef resortu kultury po raz kolejny podkreślając, że ministerstwo nie poczyniło żadnych zobowiązań, nie było nawet listu intencyjnego.

Kim jest Krzysztof Głuchowski?

Krzysztof Głuchowski wygrał konkurs na dyrektora Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie w 2016. Wcześniej przez 17 lat placówką zarządzał Krzysztof Orzechowski.

Głuchowski jest absolwentem krakowskiej PWST, menedżerem kultury, producentem festiwali, filmów i spektakli. Był dyrektorem Bunkra Sztuki w Krakowie, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, zastępcą dyrektora Teatru Groteska w Krakowie, producentem festiwalu Era Nowe Horyzonty.

Teatr Słowackiego jest instytucją województwa małopolskiego.

Krzysztof Głuchowski, Teatr im. Słowackiego w Krakowie, Dziady, protest

KW

Czytaj dalej:

Awantura o Twardocha i nagrodę Kutza. Sprzeciwia się nawet żona zmarłego, poszło o PiS

Nie żyje syn Sinead O'Connor. Piosenkarka kończy karierę

Nowy polski serial na Netfliksie! To produkcja na podstawie powieści Harlana Cobena

Polski twórca nominowany do Oscara

To już pewne! Polski film powalczy o Oscara

Lubię to! Skomentuj121 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura