Prezes PiS: Młode Polki za dużo piją. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk / Canva
Prezes PiS: Młode Polki za dużo piją. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk / Canva

Dlaczego młode Polki nie rodzą? Kaczyński: „Za dużo piją”. Tusk z tego kpi

Redakcja Redakcja Demografia Obserwuj temat Obserwuj notkę 242
Kierunek wsparcia dzietności zostanie zachowany, a jeżeli tylko sytuacja finansów publicznych będzie na to pozwalała, to podejmiemy kolejne inicjatywy w tym zakresie; jest to potrzeba dzisiejszej Polski, bo rodzi się dużo za mało dzieci - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Ełku pytany był m.in. o dalsze wsparcie dla rodziny. Podkreślił, że PiS zamierza podtrzymać wszystkie dotychczasowe działania i podjąć kolejne w celu zwiększenia dzietności.

Czytaj dalej:

USA naciskają na Ukrainę ws. negocjacji z Rosją? Jeden ważny warunek

Pięcioletnia Mia odnaleziona. Child Alert odwołany. W tle brutalne zabójstwo

Kaczyński: Rodzi się za mało dzieci

"Jeżeli tylko sytuacja finansów publicznych będzie na to pozwalała, to te sprawy też będą załatwiane" - powiedział i dodał, że kierunek wsparcia dzietności zostanie zachowany. "Jest to potrzeba dzisiejszej Polski, bo dziś rodzi się dużo za mało dzieci, nie za mało, tylko dużo za mało" - zaznaczył.

Kaczyński podkreślił, że młode rodziny mają być wspierane poprzez budownictwo mieszkaniowe i inne zachęty materialne, które mają przełamywać "pewien opór kulturowy". Podkreślił, że Warszawa pomimo bogactwa jest terenem, na którym rodzi się stosunkowo mało dzieci. "Czyli to nie jest kwestia tylko materialna, to jest kwestia pewnego nastawienia ludzi, a w szczególności pań" - dodał.

Prezes PiS: Młode kobiety piją tyle co ich rówieśnicy

"Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25 roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie. Pamiętajcie, że mężczyzna żeby popaść w alkoholizm to musi pić nadmiernie przeciętnie przez 20 lat. Jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych, a kobieta tylko dwa" - zaznaczył.

Prezes PiS powiedział, że w latach 80., jeszcze w podziemiu pracował z "najlepszym specjalistą od alkoholizmu w Polsce". Ten opisując swoje doświadczenia z pracy jako ordynator na oddziale dla alkoholików mówił, że udało mu się wyleczyć z alkoholizmu "1/3 mężczyzn i żadnej kobiety". "Więc radzę z tym uważać, także młodym kobietom" - dodał.

Kaczyński zaznaczył, że nie jest zwolennikiem "bardzo wczesnego macierzyństwa", bo "kobieta musi dojrzeć do tego, aby być matką". "Ale jak do 25 roku życia daje w szyje to, trochę żartuję, ale nie jest to dobry prognostyk w tych sprawach" - ocenił.

Tusk kpi: "Nasz kraj jest w dobrych rękach"

Szef PO Donald Tusk w sobotę wieczorem na Tweeterze odniósł się do wypowiedzi prezesa PiS: "Kaczyński stwierdził dziś, że Polki za mało rodzą, bo za dużo piją. Dodał, że chce być bufetem. I że władza w Polsce jest dziś ciepła i prężna. Można z ulgą odetchnąć, nasz kraj jest w dobrych rękach".


KW

Czytaj dalej:

Śledztwo ws. Sadowskiego umorzone. Dziennikarka wstrząśnięta decyzją prokuratury

Były minister transportu o CPK: PO uderza w coś, nad czym pracowali jej ministrowie

Aktywiści przykuli się do samolotów. Dziwią się, że policja brutalnie ich stamtąd zabrała

Lekarka ukarana przez sąd za antyszczepionkowe wpisy. Teraz chce leczyć homeopatią

Kaczyński w Suwałkach wskazał winnych braku środków z Krajowego Planu Odbudowy

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo