7 obserwujących
269 notek
72k odsłony
573 odsłony

OZE prąd ze światła: przepięcia i grawitacja

Wykop Skomentuj59

Będę chciał taką instalację sobie założyć, więc doszedł wymóg ochrony przeciwprzepięciowej. Co za djabeł? W instalacjach pięcioprzewodowych (może czwór także? - nie jestem pewien, bo może się to łączyć jedynie do Masy/uziomu) (trój, ), istnieje możliwość instalacji zabezpieczenia przed piorunami: bezpiecznik z okienkiem: zielone dobry/czerwone zły. Jest to zabezpieczenie jednorazowe. Wymaga okresowej kontroli i wymiany przy zniszczeniu/zadziałaniu. Kto to ma kontrolować i wymieniać, emeryt, Babcia 70 lat, a może co tydzień pan z elektrowni? Jest to takie zwalenie na konsumenta sprawy jakości sieci. Pioruna się nie zatrzyma, ale jakie jest prawdopodobieństwo, że wzrost napięcia z wyładowania, trafi w moją instalację, a jakie, że przyjdzie z sieci? Myślę, że jak 1/1000000, a może i jeszcze mniej. Na słupie nie widzę uziemienia. Okienek także nikt nie sprawdza, a powinno to być sprawdzone po każdej burzy z wyładowaniami.

Druga sprawa to przeciążanie linii 0: nie ochrania się jej, choć jest połączona z 123/RST, galwanicznie ze stałym potencjałem przemiennym. Jest przeciążona zwłaszcza w odbiorze jednofazowym, tam płynie fazą i zerem i te zera się oczywiście sumują. Jak to działa??

Uziemienie, to ten piąty przewód, zazwyczaj na samej górze instalacji napowietrznej z izolacją powietrzną. Jest wystarczający, gdy dobrze zrobiony, a uziomy odpowiednio gęsto i o małej impedancji. Inaczej PRĄD PIORUNA, rozejdzie się i po innych przewodach, czasami niszcząc wiele urządzeń. Piorun to sporo energii i widziałem już potopione przewody śr N 15kV.

Od razu napiszę, że bezpiecznik, (czy różnicówka), nie stanowi żadnego zabezpieczenia przed piorunem: są za małe odległości styków, by łuk wygasić, a szybkość zadziałania, stanowczo za wolna. Są to zabezpieczenia nadmiarowoprądowe: wyłączają się z określonym czasem (A,B,C,D,E...) w przypadku wzrostu prądu, ponad nominalny, hebelka z tolerancjami OK. Dobrze zrobiona instalacja, coś może dać. Np uziomy na Wejściu  z Sieci, w odpowiedniej odległości do przewodu każdej z Faz na złączu głównym i do Zera. Ale po co, kiedy się tego nie używa : D. Więc jest szyna masy, szyna zera i przewody do każdej z faz, po kolei i do każdej z nitki rozdzielczej instalacji w domu. Kto by tam to tak ustawiał, by było M/0/M/1/M/2/M/3/M, na złączu głównym, skoro nie ma normy w jakiej odległości to ma być. Ale róbmy, będzie samo sprawdzało i jak coś, to się zrzuci na usera.

Ktoś pisał (chyba sam salon24) o odmowach przyłączania fotowoltaiki do sieci. Raczej nie dotyczy to userów, a jedynie hurtu: takich, co budują fermy prądu ze Słoneczka. Będę robił, to napiszę z praktyki, bo idzie o zmianę licznika na taki o rejestracji dwustronnej (prąd wpływa i wypływa do sieci, bo te dotychczasowe, to naliczają zawsze na korzyść SE, że się pobiera) Ponoć można to odebrać sobie w razie nadwyżki.

Drugi temat, jaki mi padł na oczy ostatnio, to instalacje z czynnikiem niosącym ciepło, płynem. Jaki to mądry wymyślił, by takie panele, montować na dachach. Gorący czynnik, lżejszy, trzeba pchać do dołu, do wymiennika i marnować prąd, na walkię z grawitacją. A grawitacja, to jak wiadomo wielkie gie. Dziękuję za uwagę.

OZE, prąd słoneczny, CWU słoneczne, prąd

Wykop Skomentuj59
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka