6 obserwujących
108 notek
161k odsłon
  2886   0

Wawel, czyli turystyczna porażka

Zamek królewski to główna atrakcja turystyczna Krakowa, prawda? Błąd! Turyści są tam niechciani i najprawdopodobniej w ogóle niepotrzebni.

Sierpień, środek tygodnia, południe - pora turystycznego szczytu. Na Wawelu czynne jest jedno okienko kasowe. Jedno! Owszem, jest jeszcze drugie, ale z jakiegoś powodu nie sposób kupić tam biletów do królewskich apartamentów, tylko do katedry i grobowców. I to jedno jedyne okienko zostaje zamknięte na pół godziny o 12:30 w celu dezynfekcji. Dezynfekcji od wewnątrz, gdzie siedzi przecież jedna kasjerka! Czas oczekiwania w kolejce? Wytrzymałem półtorej godziny, wliczając wspomnianą przerwę. Reszta rodziny zdążyła w tym czasie wypić kawę i zjeść ciacho, ale mając w perspektywie kolejne sześćdziesiąt minut czekania po prostu oddaliśmy mecz walkowerem. Królewskie apartamenty pozostały dla nas niedostępne. Cóż, pochodzenie robotnicze, gdzie tam chamom na salony.

Zakup biletów przez Internet jest niemożliwy. Dlaczego? Czy w Krakowie Internet działa inaczej? Zamek w Łańcucie nie ma z tym problemu. Podobnie zamek w Malborku. Nie wspominając już o aquaparkach, wesołych miasteczkach i ogrodach zoologicznych. Tylko Wawel utrzymuje średniowieczne standardy, no bo za Łokietka Internet też nie działał.

Przy tym na terenie zamku kręci się co niemiara pracowników w służbowych strojach, a przejściami służbowymi przemyka sporo osób z poważnymi minami i teczkami w rękach. A więc jakieś życie, chyba dosyć intensywne, toczy się w budynkach niedostępnych dla zwykłych śmiertelników. Czy nie można w takim razie posadzić jednej lub dwóch dodatkowych osób z tego grona w równoległych kasach przynajmniej w okresie wakacyjnym? Wystarczy w godzinach szczytu, przecież to raptem - ile? - z pięć, sześć godzin.

Najwidoczniej turyści to zło konieczne. Czy cały obiekt nie jest aby utrzymywany przez Ministerstwo Kultury do spółki z lokalnym samorządem? Można odnieść wrażenie, że zarządcy uznali pieniądze z biletów za przychód, o który szkoda zachodu. Dobrze, że chociaż pozwolili łaskawie pospacerować po placu zamkowym. Jednym słowem: porażka.

Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości