Zajtenberg Zajtenberg
735
BLOG

Blog o fizyce - spis notek

Zajtenberg Zajtenberg Technologie Obserwuj notkę 2

Zmiany jakie nastąpiły w Salonie24 (brak samodzielnie ustawianych tagów) utrudniają jednak czytanie dotychczasowych blognostek, więc nawet jak ktoś tu trafi, to zanim przegrzebie się na daleką stronę w poszukiwaniu ciekawostek o równaniu Schrödingera, może stracić cierpliwość. Dlatego też w niniejszej notce spisałem i pogrupowałem swoje dotychczasowe wypociny na temat fizyki (kwantologia dostępna jest w innym spisie).

Notki o dźwiękach

Rozważania na ile zasady muzyki dają się wytłumaczyć prawami fizyki i matematyką. Może się to wydawać dość obrazoburcze, by coś tak wzniosłego jak sztuka, wyjaśniać czymś tak przyziemnym jak fizyka, ale skoro starożytni uczeni nie mieli takich obiekcji, to czemu nie spróbować?

Newton-Hook-Halley

Historyczne czasy, kiedy powstawały pierwsze nowoczesne, przyrodnicze dziedziny nauki: chemia i fizyka. Zapraszam Cię do XVII-wiecznego Londynu, by tam spotkać konfliktowych i przemądrzałych uczonych, nie uznających swoich pomyłek. Hmmm… to chyba tak jak dziś. Seria mocno inspirowana pierwszym odcinkiem serialu BBC „Geniusze”.

Newton „zróżniczkował”

Tyle w poprzedniej serii napisałem o geniuszu Newtona, ale kto tak z ręką na sercu powie, co rzeczywiście takiego mądrego wymyślił. Może się okazać, że często tkwimy jeszcze w przednewtonowskich poglądach na ruch i sposoby jego opisu.

Opowieści o STW

Zastanawiające jest jak dużo istnieje osób powątpiewających w szczególna teorię względności. Teoria ta powstała na przełomie wieków XIX i XX na tyle ugruntowała się na terenie fizyki, że jest już dziś uznawana za kawałek mechaniki klasycznej. Poniżej próba wyjaśnienia skąd biorą się mniej lub bardziej domorośli krytycy STW oraz kilka słów o prawdziwych źródłach relatywistyki. Słowo „prawdziwe” ma tu dwa znaczenia: źródło historyczne teorii i faktyczny związek przekształceń Poincarego i Lorentza ze światem rzeczywistym.

Kręcące się przedmioty

Czytając teksty popularyzatorskie dotyczące fizyki, zwykle natrafiamy na wiadomości o wielkich przedsięwzięciach na badanie których, trzeba wydawać sumy więcej niż sześciocyfrowe. Czasami jednak warto pochylić się nad małym kawałkiem świata, którego wyjaśnienie też może być ciekawe.

Skąd się biorą liczby

Chyba nie ma drugiej takiej dziedziny, która tak mocno byłaby związana z matematyką, jak fizyka. Wzajemne relacje są skomplikowane, intensywne a czasami nieoczywiste. I taka jest też seria notek poruszająca ten temat:

Matematyka R×R×…R

Tematem kilku poniższych tekstów jest wykorzystanie przestrzeni Rn. W prawdziwych zastosowaniach, rzadko kiedy potrzebujemy wszystkich współrzędnych od –∞ do ∞, więc spokojnie można przyjąć, że  będę pisał o przyzwoitych podzbiorach tych przestrzeni. Materiały nie mają charakteru systematycznego wykładu - stanowią raczej dość incydentalne i raczej pobieżne spojrzenia na aspekty pojawiające się przy korzystaniu z tzw. rozmaitości. Niemniej wydaje mi się, że warto poczytać.

Oszustwa w fizyce

Salon24 jest portalem, gdzie wiele osób tropi wszelkiego rodzaju oszustwa w fizyce. Zwykle chodzi o dowodzenie że STW jest do kitu, lub o to, że kwantologia robi co najwyżej wodę z mózgu. „Jacy głupi ci fizycy” – piszą blogerzy, biorąc Obelixa za wzór. To taka salonowa tradycja. A tradycja, to rzecz godna naśladowania. Dlatego też kilka notek poświęcam na tropienie oszustw „fizykalistów”.

O fizyce nie do końca poważnie

Nie pracuję jako fizyk. I może ci się to wydać dziwne, ale dziś traktuję fizykę jako źródło rozrywki! Te czy inne równania rozwiązuję sobie dla uciechy, mając nadzieję, że tobie też się ona udzieli. Wśród opublikowanych notek istnieje specjalna kategoria tych, które powstały 1 kwietnia.

Teoriowy płodozmian

Jak jedna teoria jest zamieniana przez drugą

Fizyka za bardzo na poważnie

Jedną z ważniejszych zasad bloga jest humor. Ale nie samym humorem człowiek żyje. Czasami pochylam się nad bardzo ważnymi problemami o wielkim ciężarze gatunkowym… No tak znów zaczynam żartować, a linkowane poniżej notki są poważne. Niektóre nawet za poważne.

Oczywiście w trakcie dalszej działalności będę spis aktualizował.


Zajtenberg
O mnie Zajtenberg

Amator muzyki "młodzieżowej" i fizyki. Obie te rzeczy wspominam na blogu, choć interesuję się i wieloma innymi. Tematycznie: | Spis notek z fizyki | Notki o mechanice kwantowej | Do ściągnięcia: | Wypiski o fizyce (pdf) | Historia The Beatles (pdf)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Technologie