Blog
hilary2
hilary2
5 obserwujących 125 notek 56448 odsłon
hilary2, 13 lutego 2018 r.

Z pewną taką nieśmiałością: - Witaj blogerze myslewiecjestem!

                    Powrócę do artykułu blogera myslewiecjestem pt. "Prywatne folwarki za państwowe pieniądze". Nie będę jednak polemizował z autorem, w kwestii słuszności zatrudnienia na stanowisku prezesa PKN Orlen pana Daniela Obajtka. Interesuje mnie sprawa poważniejsza. Oto, posiłkując się błędnymi decyzjami personalnymi rządzących, które przecież muszą się zdarzać, autor artykułu stawia tezę o systemowej szkodliwości istnienia w ogóle w Polsce spółek skarbu państwa. Pisze więc: "Państwo nie powinno być właścicielem firm komercyjnych, w USA które zwykle jest stawiane za przykład czystego kapitalizmu, państwowa jest tylko poczta i jedna z sieci kolei, czyli Amtrak". I dalej: "Dlaczego w kapitalistycznej Polsce wciąż funkcjonują spółki skarbu państwa, które są pozostałościami po peerelowskiej gospodarce socjalistycznej (...)".

                Podobna krytyka polityki gospodarczej rządu "dobrej zmiany", a personalnie Mateusza Morawieckiego, oskarżająca go o dryfowanie, a nawet wręcz powrót do skompromitowanej gospodarki socjalistycznej, artykułowana przez takie autorytety liberalnej nauki ekonomicznej jak niejaki Balcerowicz, Rostowski, Rzońca, Petru oraz prof. dr hab. Katarzyna Lubnauer i prof. dr hab. Grzegorz Schetyna & company, wynikają niewątpliwie z doskonałej znajomości podstawowych tez jednego z najwybitniejszych twórców myśli ekonomicznej XX wieku - Johna Maynarda Keynesa (odsyłam do mojego artykułu pt. "Premier Morawiacki górą").

                Mniemam, iż wiedza blogera myslewiecjestem, wypływa z tegoż samego źródła. A w takim razie wypada mi tylko uzupełnić tezy blogera stwierdzeniem, że trzecia RP, podobnie jak USA, może być stawiana za przykład czystego kapitalizmu. I oczywistą nieprawdą jest, że:

- po roku 1989 uwłaszczali się w Polsce ci, którzy mieli kontakty i "wejścia", a nie ci kompetentni;

- Jan Kulczyk i jemu podobni doszedł do swego bogactwa, powszechnego poważania i szacunku, drogą przestępstw, nie w wyniku swych wyjątkowych, szlachetnych zdolności;

- Polska stała się w stworzonym wcześniej, a utrwalonym przez ludzi trzeciej RP systemie polityczno-gospodarczym dojną krową, którą wykorzystywał i nadal chce wykorzystywać kapitał zachodni, wschodni i bliskowschodni;

- itd., itd.

                Na zakończenie pozdrawiam blogera myslewiecjestem i trzymam za niego kciuki. Dzięki bowiem jego światłym przemyśleniom, ja też mam o czym pisać! 

 

                                                                                                                                             hilary2

Opublikowano: 13.02.2018 14:03.
Autor: hilary2
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Autorowi pod rozwagę: - Lepiej wyglądasz, niż gadasz! Więc zamilcz, wtedy Twoje szanse...
  • @emigrant19 "...co zostało empirycznie udowodnione, że monetaryści, ta teoria jest...
  • @Sławomir Gajdecki Otóż to! I @Michał Jaworski dobrze o tym wie, tylko rżnie głupa!

Tematy w dziale