Niedziele handlowe 2021 - Castorama otworzyła sklepy

Można dziś zrobić zakupy w większości sklepów Castoramy, fot. biuro prasowe Castoramy.
Można dziś zrobić zakupy w większości sklepów Castoramy, fot. biuro prasowe Castoramy.
Kolejny sklep wielkoformatowy skorzystał z tricku "na placówkę pocztową" i ma placówki czynne 7 dni w tygodniu. Sklepy budowlane Castorama będą działać we wszystkie niedziele - zarówno te handlowe, jak i niehandlowe.

Castorama otwarta w niedziele

Jak informuje serwis wiadomoscihandlowe.pl, dziś klienci zrobią zakupy w zdecydowanej większości placówek Castoramy. Otwarte są  73 sklepy w całej Polsce. Zamknięte pozostanie jedynie 17 obiektów.

Castorama nie jest pierwszą siecią budowlaną, która zdecydowała się na otwarcie sklepów w niedziele. Od lipca 2021 r., co najmniej pół setki marketów Bricomarche korzysta ze statusu placówek pocztowych i obsługuje klientów we wszystkie dni tygodnia.

Otwarte są również dyskonty: Biedronki, Lidle, Aldi, a także hipermarkety Carrefour, Auchan, Kaufland oraz Żabki.

Polecamy:

Usługi pocztowe muszą stanowić minimum 40 proc. dochodu

Od lutego większość sklepów nie będzie już mogła korzystać z furtki w przepisach i otwarcie placówek w niedzielę tłumaczyć koniecznością świadczenia usług pocztowych. Prezydent podpisał nowelę ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Nowela wprowadza określenie "przeważająca działalność", które to oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Czyli status placówki pocztowej będą mogły mieć tylko te miejsca handlu, w których minimum 40 proc. przychodu pochodzi z usług pocztowych.

Co się zmieni od 1 lutego 2022 r.?

A zatem tylko do końca stycznia wszystkie sklepy, które posiadają status placówki pocztowej, będą mogły być otwarte w każdą niedzielę. Od 1 lutego 2022 roku będzie to już niemożliwe. Wówczas w każdą niedzielę otwarte będą mogły być: sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel lub ktoś z jego bliskiej rodziny, lokale gastronomiczne, miejsca rozrywki, sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Carrefour Express, markety na dworcach PKP czy stacjach benzynowych, kwiaciarnie, apteki, placówki pocztowe, w których usługi pocztowe stanowią minimum 40 proc. dochodu.

Podpisana przez prezydenta ustawa pozwoli również przedsiębiorcy, który prowadzi sklep, na korzystanie z nieodpłatnej pomocy m.in. małżonka, dzieci, rodzeństwa w niehandlowe niedziele. Osoby takie nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka