31 obserwujących
589 notek
654k odsłony
2019 odsłon

Ad rem do komentarzy pod notką o kryzysie klimatycznym

Wykop Skomentuj132

- Polityka klimatyczna UE znana jest od co najmniej 2000 roku. Mieliśmy dość czasu, by choć spróbować ograniczyć emisję dwutlenku węgla

- Na działania zmieniające naszą energetykę wynegocjowaliśmy stosowne dofinansowania i okresy przejściowe. A to, że nic nie robimy?

- Dlaczego UE miałaby szkodzić naszej energetyce JEDNOCZEŚNIE finansując różne programy jej modernizacji. Poza tym jesteśmy we wspólnej sieci przesyłu energii i to z racji na położenie - ważnym uczestnikiem.

- Jest kilka krajów z mniejszym, ale też dużym stopniem uzależnienia od węgla w energetyce.

- Na sprzedaży limitów CO2 nasze rządy ZARABIAŁY. Niestety te środki zostały przejedzone.

- Nasz energetyka nawet BEZ polityki klimatycznej UE miałaby duże kłopoty (eufemizm) i dalsze uparte trwanie przy wykorzystywaniu węgla (w tak dużym stopniu) i tak by się nie utrzymało:

*wyczerpują się nasze EKONOMICZNE zasoby węgla brunatnego i kamiennego. NAsze kopalnie fedrują węgiel z głębokości 700 - 1000 metrów, w Indiach to ok. 150 m., w Australi czy w Rosji często odkrywki powierzchniowe. Możemy oczywiście nadal wydobywać węgiel, ale nie ma ch..., będzie on coraz droższy. I coraz droższy będzie prąd.

*Starzeją się nasze elektrownie

*Konkurencja ze strony dużo tańszego węgla wydobywanego ODKRYWKOWO w USA czy w Rosji.

https://wysokienapiecie.pl/15370-mamy-wegiel-nie-zawahamy-sie-go-uzyc/

Następny komentarz: "Namierzyli ostatnio nieco ponad 400ppm CO2 w atmosferze. Nikt nie zawraca sobie dupy toksycznością CO2 poniżej poziomu 10000ppm."

Norma wentylacyjna to 1000 ppm. Jeśli nadal nic świat nie będzie robił, to wielkość tę osiągniemy jeszcze przed końcem tego stulecia. Poza tym są badania pokazujące, że nawet mniejsze stężenia CO2 mają na nas wpływ:

"SatiSh i współaut. (2012) wykazali związek zwiększonego stężenia CO2 z pogorszeniem się wyników pracy, zwiększeniem zaburzeń zdrowotnych i gorszą oceną jakości powietrza. Na 22 uczestnikach (6 grup) sprawdzano bezpośredni wpływ CO2 o wartościach 600 ppm, 1000 ppm i 2500 ppm na zdolność podejmowania decyzji (testy w 9 wariantach o różnych rodzajach działań). Badano ich w specjalnie przystosowanym do tego celu pomieszczeniu biurowym. Każda grupa przebywała tam w trzech 2,5 godzinnych sesjach; wszystkie odbywały się jednego dnia, przy zachowaniu odpowiedniej kolejności grup. Dwutlenek węgla o stężeniu 600 ppm pochodził z oddychania uczestników i był uzupełniany z zewnętrznego źródła. Wydajność wentylacji i temperatura były stałe. W każdym wariancie uczestnicy wypełniali test wymagający podejmowania decyzji i ankietę dotyczącą samopoczucia i jakości powietrza. Testy podzielono na 9 kategorii: aktywność podstawowa, aktywność stosowana, aktywność skupiona, orientacja zadaniowa, inicjatywa, wyszukiwanie informacji, wykorzystanie informacji, rozległość dostępu i podstawowa strategia. Uczestnicy nie byli informowani o poziomie stężenia CO2. Przy 600 ppm i 1000 ppm, CO2, umiarkowane (ale statystycznie istotne) pogorszenie wyników nastąpiło tylko w kategorii – wyszukiwania informacji. Przy 2500 ppm CO2 zaobserwowano znaczne, statystycznie istotne pogorszenie aż w 7 kategoriach testów."

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=2ahUKEwik64eLu43mAhVy_CoKHYh9D7sQFjADegQIAhAC&url=http%3A%2F%2Fkosmos.icm.edu.pl%2FPDF%2F2016%2F631.pdf&usg=AOvVaw0Z0IagjwgDVwhMVKp1JTEz

Wykop Skomentuj132
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości