Daniel Obajtek zapowiedział przyspieszenie inwestycji w rafineriach, dzięki czemu od przyszłego roku Orlen będzie mógł produkować paliwo E10. (fot. Facebook)
Daniel Obajtek zapowiedział przyspieszenie inwestycji w rafineriach, dzięki czemu od przyszłego roku Orlen będzie mógł produkować paliwo E10. (fot. Facebook)

Dobre wiadomości dla polskich rolników. Orlen przyspiesza inwestycje

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
W środę prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że od stycznia 2024 roku koncern produkować będzie paliwo E10. W tym celu o dwa lata przyspieszone zostaną inwestycje w rafineriach. — W efekcie koncern zwiększy o blisko 50 proc. zapotrzebowanie na bioetanol do produkcji paliwa — dodał Obajtek.

Orlen "wychodzi naprzeciw problemom polskiego rolnictwa"

Daniel Obajtek poinformował na Twitterze, że jest "dziś po ważnych rozmowach na ten temat z organizacjami zrzeszającymi polskich rolników", a także pozostajemy w kontakcie z ministrem rolnictwa Robertem Telusem".

— Wychodzimy naprzeciw problemom polskiego rolnictwa. Koncern ORLEN przyspieszy o 2 lata inwestycje w naszych rafineriach, aby już od stycznia 2024 roku produkować paliwo E10 (czekamy jedynie na wypracowanie przez rząd stosownych regulacji). W efekcie zwiększymy o blisko 50 proc. zapotrzebowanie na bioetanol potrzebny do produkcji paliwa — napisał prezes Orlenu.


Patriotyzm gospodarczy

Obajtek poinformował, że zaapelował do producentów bioetanolu, aby "dbali o patriotyzm gospodarczy i pozyskiwali produkty od polskich rolników".

— Ta zasada powinna obowiązywać każdego – jako Orlen zwracamy uwagę na źródło pochodzenia wsadu do produkcji bioetanolu, który dostarczają nam tylko polscy producenci. I tym bardziej będziemy dokładać do tej weryfikacji szczególną staranność — podkreślił.


Czym jest paliwo E10?

Paliwo E10 to benzyna zawierająca w swoim składzie o 5 proc. więcej biokomponentów niż dostępna do tej pory benzyna E5. Wprowadzenie jej na rynek jest efektem długofalowej strategii unijnej, która zakłada zapobieganie kryzysom paliwowym i uniezależnienie Europy od paliw z Rosji.

Na nowym rodzaju paliwa skorzystać mogą kierowcy, ponieważ jej cena powinna być niższa. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystkie samochody są przystosowane do stosowania benzyny E10. Informację na ten temat znaleźć można w instrukcji obsługi pojazdu lub na wewnętrznej części klapki wlewu paliwa. Stosowanie E10 w nieprzystosowanych do tego pojazdach może poskutkować kosztownymi w naprawie usterkami.

Aktualizacja strategii Grupy Orlen

W lutym PKN Orlen zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r., która uwzględnia priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Aktualizacja zakłada, że do końca dekady nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen wyniosą ok. 320 mld zł. 

RB

(zdjęcie ilustracyjne / źródło: Facebook [Daniel Obajtek])

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka