3 obserwujących
53 notki
45k odsłon
  1149   0

Zmarł najpotężniejszy z rodu. Benjamin Rothschild był agnostykiem i synem katoliczki

Flammarion
Flammarion

- Pogrzeb Barona de Rothschilda odbędzie się w ciągu najbliższych kilku dni i będzie sprawą ściśle rodzinną - zapowiedziała małżonka denata, która zostanie pierwszą nieżydowską spadkobierczynią i działającą szefową bankierskiego sektora jednej z bankierskich gałęzi. Matka zmarłego w wieku 57 lat na zawał serca Benjamina Rothschilda, baronowa Nadine de Rothschild, przeżyła syna. Była francuską katoliczką - ten wyłom w obyczajach małżeńskich bankierskiej dynastii poczynił ojciec Benjamina, Edmund.

Półżyd Benjamin Rothschild tworzył najszczęśliwszą parę biznesu z gojką, Ariane. Suma odstępstw od tradycji i niepisanych regułach rodu, na które poważył się przedstawiciel głównej linii Rothschildów mogła sprowokować jego przeciwników, którzy gotowi byli posunąć się do zbrodni na kuzynie. Wewnętrzny zamach stanu , "przewrót pałacowy" mógł mieć na celu zapobieżenie dezintegracji materialnej i tożsamościowej legendarnej dynastii. Stosunkowo młody, zdrowy, silny i wysportowany champion spekulacji umiera na zawał. Zdarza się, ale nie u bogatych. Rockefeller zmieniał sobie kilkanaście razy narządy wewnętrzne. Dożył 102 lat. Czy Beniamina Rothschilda nie stać było na najlepszych lekarzy?

Przestraszona wdowa zamknęła się z córkami w Genewie, w ulubionej willi męża. Nie czuje się bezpieczna. Na pogrzeb nie zaprosiła członków rodziny. Będą w nim uczestniczyć tylko teściowa, córki i ona.  

Śmierć nastąpiła w momencie historycznym: sporów o nazwisko i prerogatywy oraz nakładające się na siebie wpływy. Konflikt interesów Benjamina i reszty rodziny w końcu ujrzał światło dzienne. Osamotniona Ariane - choć dzielna i zdeterminowana bronić praw córek - według starej tradycji zostanie zmuszona do podporządkowania się patriarsze, którym został 74 letni David, ów najbardziej dotknięty rewolucyjnością Benjamina, Rothschild, który zdobył zaufanie brytyjskiej linii rodu. Bezprecedensowa kumulacja władzy i bogactwa globalnego stała się wyzwaniem pokoleniowym dla dwóch gałęzi, których przedstawiciele mieli rozbieżne wizje przyszłości i zasad dziedziczenia. Na tym zakręcie błąd i odmienność zapatrywań okazały się śmiertelnie groźne. Podmiotem sporu była żona Beniamina. 

Aby zrozumieć sens wojny i prawdopodobnego zamachu, którego ofiarą padł szwajcarski dynasta należy uważnie prześledzić protokół rozbieżność wśród Rothschildów i zdefiniować obszary władzy, w których się poruszają. Nie robią tego media mainstreamowe, w których obowiązuje zasada wstrzemięźliwości w ocenie i komentarzach na temat bankierów dysponujących nimi. Zwłaszcza polskie prasa i telewizja są przepełnione duchem respektu dla zachodnio-sefardyjskiego żydostwa. 

Zacznijmy od sylwetki głównego bohatera tej historii. 

Co myślał (przewrotowego) i jak żył Benjamin Rothschild? 

Benjamin de Rothschild od 1997 roku stał na czele "Holding Edmond de Rothschild", konsorcjum wartego 173 mld. dolarów. Był najbogatszym i najbardziej wpływowym w rodzinie, która "założyła" państwo Izrael i o której mawiano, że decyduje o wszystkich wojnach i kryzysach na świecie. Nie był synem żydówki. Jego ojciec po raz drugi ożenił się z francuską aktorką, która dopiero po narodzinach syna przeszła u wielkiego rabina Francji, I. Kaplana, nawrócenie na judaizm. Był to dla niej taki uraz, że swojej przyszłej żonie, również gojce, Benjamin oszczędził tego rytuału. Ta o decyzji nieprzechodzenia na judaizm powiedziała, że "Być Żydówką to to, co robisz, a nie to, co udajesz”. "Naród żydowski popełnił bardzo poważny błąd, przekształcając nawrócenie w tak trudny proces" - sekundował żonie w ocenie judaizmu. Nie znał swojego dziadka "po kądzieli". W akcie urodzenia jego matki w rubryce "ojciec" widnieje "NN".

"Matematycznie, jeśli tak się dzieje, religia żydowska może zniknąć. Jeśli ktoś chce się nawrócić, niech się nawróci. Niech nie komplikują procedury tak skomplikowanej, że ludzie rozpaczają. Jeśli chcesz stać się muzułmaninem jest to bardzo proste; jeśli chcesz zostać Żydem, jest to prawie niemożliwe. Moja matka została nawrócona przez rabina w Paryżu, ale ortodoksi nie uznają jej nawrócenia, więc technicznie nie jestem Żydem. Jeśli tak, to dlaczego prosicie o pieniądze od goja? Myślę, że porządek religijny będzie musiał zmienić wiele rzeczy w tej dziedzinie, ponieważ jest to kwestia przetrwania." 

- Co z twoimi córkami? Czy chcesz, aby poślubiły Żydów? – zapytano kiedyś Benjamina. "Chłopak mojej najstarszej córki - ma 15 lat - jest Saudyjczykiem. Jest świetnym facetem i jeśli będzie chciała się z nim ożenić, może to zrobić. Jeśli przyprowadza do domu murzyna, a on jest dobrym człowiekiem, będzie w stanie go poślubić. Naszą rolą będzie wtedy edukowanie go, aby był częścią rodziny. Będzie musiała wybrać odpowiednią osobę. W dzisiejszych czasach nie można zmusić do wyboru konkretnego partnera. To już nie działa." 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale