Blog
Wąską ścieżką ku prawdzie
Ryszard 65
Ryszard 65 wędrowcem ku prawdzie
2 obserwujących 23 notki 6928 odsłon
Ryszard 65, 8 sierpnia 2017 r.

Kiedy powstanie polski "Anthropoid" ?

1177 65 0 A A A

Właśnie obejrzałem zeszłoroczny produkt czeskiej polityki historycznej, film fabularny pt. "Anthropoid", będący kolejną opowieścią o słynnym zamachu w Pradze na niemieckiego protektora Reinharda Heydricha. Film nie jest być może zbyt porywający, lecz nakręcony w dobrej, międzynarodowej obsadzie (jedną z drugoplanowych ról gra Marcin Dorociński), w którym jest przynajmniej kilka bardzo pięknych scen oraz dość realistyczne przedstawienie samego zamachu, a także walki czeskich spadochroniarzy w obleganej przez Niemców ich kryjówce. Co ciekawe, w dialogach przynajmniej kilkakrotnie występuje odwoływanie się czeskich i słowackich bohaterów do Czechosłowacji jako jednego państwa, którym była przez wiele lat, o czym niektórzy młodsi widzowie mogą nie wiedzieć. Takie frazy jak "Czechosłowacja się nie boi" czy też "jesteśmy Czechosłowakami" jednoznacznie określają patriotyczny zamysł twórców filmu, podkreślający wspólną walkę Czechów i Słowaków, co jeśli dotyczy samego zamachu, było faktem, ponieważ główni bohaterowie filmu to Czech (Jan Kubis) i Jozef Gabcik (Słowak). Czyżby więc chodziło tu także o odnowienie dawnego, czechosłowackiego patriotyzmu ? W każdym bądź razie jest to produkcja w wersji angielskojęzycznej, co jednoznacznie wskazuje na jej adresowanie do świata, by przekonać go o czechosłowackim bohaterstwie w okresie II-ej wojny światowej. Oczywiście świat nie musi już wiedzieć o tym, że był to zaledwie pewien epizod (choć znaczący, ze względu na osobę na której został dokonany zamach) w tej wojnie i dotyczył zaledwie garstki ludzi zrzuconych na spadochronach, podczas gdy prawie wszyscy Czesi i Słowacy zachowywali bierność wobec okupantów, a bardzo wielu z nimi kolaborowało.

Inaczej było w Polsce, o której w filmie jest jedynie krótka wzmianka, kiedy jedna z postaci mówi enigmatycznie: "te wszystkie rzeczy, które dzieją się w Polsce". Funkcjonowało sprawne, polskie państwo podziemne, zdolne do przeprowadzania nie jednego, ale wielu zamachów na Niemców, nawet wtedy gdy przemieszczali się oni pod silną eskortą, nie tak jak miało to miejsce w Pradze. Na temat działalności polskiego ruchu oporu powstawały wprawdzie filmy, lecz były to produkcje na użytek krajowy, a nie zagraniczny. Czasem też, mimochodem, była o nim mowa także w filmach zagranicznych np. w "Pianiście", ale także w sposób karykaturalny, żeby nie powiedzieć paszkwilancki, w niemieckim serialu: "Nasze matki, nasi ojcowie". O ile dobrze pamiętam, to jedynym filmem przedstawiającym zamach na Kutscherę jest do tej pory "Zamach" z 1958 roku, a przecież mija od tego czasu już prawie 60 lat. Podobnie jest z wieloma innymi bohaterskimi działaniami Polaków, o których opowiadały takie filmy jak "Hubal", "Agent nr 1". czy też "Akcja pod Arsenałem". Wszystkie te obrazy były jednak, jak już wspomniałem skierowany do widza polskiego, a jeśli były gdzieś oglądane zagranicą, to jako filmy niszowe, dla bardzo zainteresowanych tematem. Nadal zaś brakuje polskiej produkcji skierowanej do widza zagranicznego (przede wszystkim zachodniego), w gwiazdorskiej obsadzie, ze znanymi nazwiskami aktorów, zrealizowanej przez słynnego reżysera. Tematów zaś na scenariusz mają Polacy do zaoferowania całą masę, a nie tak jak Czesi, jedynie kilka. Jedną z propozycji, która pojawiała się w ostatnich latach był np. film o Witoldzie Pileckim - czy coś się w ogóle dzieje w tym temacie ?

Prezes rządzącej partii swego czasu składał zobowiązanie, że taki film o bohaterstwie Polaków w II-ej wojnie światowej wkrótce powstanie. Czas płynie, a jakoś sprawa ucichła i bardzo rzadko się do niej powraca. Panie Prezesie Jarosławie Kaczyński, niech wreszcie odbędzie Pan z ministrem Glińskim poważną, męską rozmowę, której efektem będzie w końcu pokazanie światu polskiego "Anthropoida", a nawet więcej, bo prawdziwego Polaka - Bohatera !


Opublikowano: 08.08.2017 09:36.
Autor: Ryszard 65
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @s.flores - przecież 500+ przysługuje także na dzieci niepełnosprawne, nawet z pewnym...
  • No bo jak tu panie żyć za milion dochodu ?
  • Propaganda nazistowska także miała swoje arcydzieła filmowe np. "Triumf woli" Leni...

Tematy w dziale Kultura