17 obserwujących
21 notek
152k odsłony
  917   1

Pochodzenie COVID-19: Natura czy ludzie otworzyli puszkę Pandory w Wuhan?

WUHAN, CHINA - FEBRUARY 23 2017: Virologist Shi Zheng-li, left, works with her colleague in the P4 lab of Wuhan Institute of Virology (WIV) in Wuhan in central China's Hubei province Thursday, Feb. 23, 2017.- PHOTOGRAPH BY Feature China / Barcroft Studios
WUHAN, CHINA - FEBRUARY 23 2017: Virologist Shi Zheng-li, left, works with her colleague in the P4 lab of Wuhan Institute of Virology (WIV) in Wuhan in central China's Hubei province Thursday, Feb. 23, 2017.- PHOTOGRAPH BY Feature China / Barcroft Studios

aktualizacja 13-11-2021 Jakie jest pochodzenia wirusa SARS-CoV-2? Jest to pytanie na które wielu by chciało znać odpowiedź.  Przestudiowawszy wiele publikacji dzielę się tym co się dowiedziałem.

Wstępna prezentacja:  W 2002 roku w prowincji Guangdong w południowych Chinach pojawiła się wirusowa choroba oddechowa , która spowodowała falę zachorowań i 775 potwierdzonych zgonów. Wywoływana była przez nieznanego do tej pory wirusa. Nad jego identyfikacją, wynalezieniem testów diagnostycznych i opracowanie skutecznej metody walki  współpracowało 13 laboratoriów z 10 krajów (m.in. z Hongkongu, Chin, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych).

W wiosenny dzień 2004 r. grupa naukowców z Wuhan Institute of Virology, kierowanych przez wiodącą chińską ekspertkę od wirusów nietoperzy Shi Zheng-li nazywaną „Batwoman”, dołączyła do międzynarodowego zespołu badaczy.  W jaskiniach w pobliżu Nanning, stolicy Guangxi znaleźli genetycznie podobne wirusy w cywetach palmowych (Paguma larvata) sprzedawanych na targach zwierzęcych w Guangdong. Późniejsze badania ujawniły dużą liczbę koronawirusów związanych z SARS krążących w chińskich podkowcach (Rhinolophus) – co sugeruje, że śmiertelny szczep prawdopodobnie pochodzi od nietoperzy, a później przeszedł przez cywety palmowe (Paguma larvata), zanim dotarł do ludzi. Następnie przenieśli swe poszukiwania do jaskini Shitou na obrzeżach Kunming, prowincja Yunnan w południowo-zachodnich Chinach. Spędzili tam pięć lat monitorując żyjące tam nietoperze, zbierając guano i pobierając próbki. Od kwietnia 2011 r. do września 2012 r. zidentyfikowali i przeanalizowali szczepy wirusa od nietoperzy podkowca (Rhinolophus sinic),  który jest nosicielem szczepów wirusa SARS SHC014-CoV i który w 2002 r. przeskoczył na ludzi, zabijając prawie 800 osób na całym świecie. SHC014-CoV został odkryty wraz z SL-CoV Rs3367, który był pierwszym koronawirusem podobnym do SARS nietoperza i który bezpośrednio infekował ludzką linię komórkową. Odkrycie zakończyło dziesięcioletnie poszukiwania naturalnego rezerwuaru koronawirusa.

Shi Zheng-li następnie połączyła siły z Ralphem S. Baricem, wybitnym badaczem koronawirusa z University of North Carolina. Ich prace koncentrowały się na zwiększeniu zdolności wirusów nietoperzy do atakowania ludzi, aby „zbadać potencjał wyłaniania (tj. potencjał do zarażania ludzi) krążących CoV [koronawirusów] nietoperzy”. W listopadzie 2015 roku, przejmując szkielet wirusa SARS1 i zastępując jego białko kolca jednym z wirusów nietoperza (znanego jako SHC014-CoV), Shi Zheng-li i jej koledzy z laboratorium w Wuhan stworzyli nowego wirusa nazwanego SL-SHC014-MA15. Ten wytworzony wirus był zdolny infekować komórki dróg oddechowych człowieka. Wersja wirusa SL-SHC014-MA15, różni się o 7% (ponad 5000 nukleotydów) od SARS-CoV-2, wirusa odpowiedzialnego za pandemię Covid-19].

Wiosną 2012 r. sześciu górników oczyszczających odchody nietoperzy w opuszczonej kopalni miedzi w pobliżu miasta Tongguan w Autonomicznym Obwodzie Mojiang Hani   w prowincji Yunnan zachorowało na tajemnicze zapalenie płuc a trzech z nich zmarło. W latach 2012 i 2015, Shi Zheng-li i jej grupa pobrała 293 różnorodne koronawirusy z próbek guano nietoperzy w jaskini. Jedne z próbek pobranych w 2013 roku z guano nietoperzy Rhinolophus affinis był koronawirus RaTG13, który  jest bardzo podobny do wirusa SARS-CoV-2 (dzisiaj wiemy, że RaTG13 dzieli 96,1% podobieństwa nukleotydów do SARS-CoV-2). Odkrycie potwierdza, że nietoperze są naturalnym rezerwuarem SARS-CoV. Analiza filogenetyczna wskazuje na możliwość bezpośredniego przeniesienia SARS z nietoperzy na ludzi bez pośredniczących cywet palmowych (Paguma larvata) czy podkowców (Rhinolophus), jak wcześniej sądzono. Natura Peng Zhou, Xing-Lou Yang, Zheng-Li Shi: A pneumonia outbreak associated with a new coronavirus of probable bat origin           

Odkryliśmy, że krótki region zależnej od RNA polimerazy RNA (RdRp) z koronawirusa nietoperza (BatCoV RaTG13) – który został wcześniej wykryty u nietoperzy Rhinolophus affinis z prowincji Yunnan – wykazywał wysoką (96,2%) identyczność sekwencji z 2019-nCoVAnaliza Simplot Fig. 1: Charakterystyka genomu 2019-nCoV wykazała, że 2019-nCoV był bardzo podobny w całym genomie do RaTG13 (Fig. 1c) z ogólną identycznością sekwencji genomu 96,2%. Analiza filogenetyczna genomu pełnej długości oraz sekwencji genów RdRp i spike( S ) pokazała, że dla wszystkich sekwencji, RaTG13 jest najbliższym krewnym 2019-nCoV i tworzą odrębną linię z innych SARSr-CoV (Fig. 1d i dane rozszerzone Fig. 2 ). Białko wypustek 2019-nCoV wiążące receptor kodowane przez gen S było bardzo odmienne od innych CoV (dane rozszerzone, Fig. 2 ), z mniej niż 75% identycznością sekwencji nukleotydów ze wszystkimi wcześniej opisanymi SARSr-CoV, z wyjątkiem 93,1% identyczności nukleotydów z RaTG13 (dane rozszerzone Fig. 3 ). Do S geny 2019-nCoV i RaTG13 są dłuższe niż inne SARSr-CoVs. Główne różnice w sekwencji S genu 2019-nCoV to trzy krótkie insercje w domenie N-końcowej, a także zmiany w czterech z pięciu kluczowych reszt w motywie wiążącym receptor w porównaniu z sekwencją SARS-CoV (dane rozszerzone Fig. 3). To, czy insercje w N-końcowej domenie białka S 2019-nCoV nadają aktywność wiązania kwasu sialowego, tak jak w przypadku MERS-CoV, wymagają dalszych badań. Bliski związek filogenetyczny z RaTG13 dostarcza dowodów na to, że 2019-nCoV ma pochodzenie od nietoperzy.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale