Blog
Dobre pytania
Józuś
Józuś DOBRE PYTANIA
6 obserwujących 192 notki 52961 odsłon
Józuś, 10 czerwca 2017 r.

Efi współczesna linia Maginota

224 3 0 A A A

11.35

Dla tych, którzy chcieliby używać komplementarnego OS i nie są to okna, ni androny.


Wszystkie nowe PC maja EFI. Nakładkę na BIOS (układ komunikacji sprzęt-OS). Dokumentacja: https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Przywr%C3%B3cenie_ustawie%C5%84_startowych_UEFI_po_wymianie_p%C5%82yty_g%C5%82%C3%B3wnej_lub_aktualizacji_BIOS-u, lub tu: https://software.intel.com/en-us/articles/uefi-application/#UEFI_Shell.

Efi najsampierw używał, ponoć iOS, ale że nie używam Maców i nie miałem z tym do czynienia, to nie wiem. Używam linuxów, ostatnio mint, porteus, puppy. Z ubuntu i debiana zrezygnowałem z uwagi na zbytnią hermetyczność tych systemów (czytaj politykę podobną do M$).

EFI posiada pamięć (trwałą). W niej zapisuje sobie klucze i zapewne identyfikatory dysków, OS-ów, które instalowałeś, może płyt i inne dane. Nie udało mi się dotrzeć do edycji tej pamięci, bądź programu do jego obsługi. Jest więc objęty tajemnicą handlową i służy .. zarabianiu dutków.

Tryb legacy – pozwala działać jak dawniej (z efi w tle, pamiętaj). Obecnie, M$ wymusił na producentach sprzętu lub/i oprogramowania, wprowadzenie uEfi. Co za tym idzie? Inne systemy powinny wspierać Efi, by z nich korzystać z tego samego dysku, na którym masz Windowsa.

Dysk do windowsów powyżej 8, ma być w systemie GPT (wcześniej MBR). Niby GPT jest lepszy, bo obsługuje większe dyski i można tworzyć wiele partycji. MBR pozwalał zaś na trzy partycje podstawowe i trzecia mogła już zawierać partycja rozszerzona (większą liczbę partycji, w pełni funkcjonalnych). Zyski więc ze zmiany sposobu liczenia są żadne. Ale, ktoś jednak skorzystał. Nastąpiło utrudnienie dla kogoś, kto kupił nowy PC z preinstalowanym windowsem. Oczywiście z dyskiem GPT.

By inny system mógł być aprobowany przez tryb SAFE (tzw bezpieczny), musi wykupić w M$-ofcie licencję na klucze, kto ten system tworzy. W uproszczeniu: wojna o boot sektor, została przez M$ przegrana, więc rozszerzył podpisywanie plików i na wpisy boot. Monopol nie jest całkowity, gdyż sprzęt powinien mieć opcję boot legacy - Efi w trybie "niebezpiecznym : DD". Jednak komplikacja instalacji systemów była na tyle znaczna, że wojnę .. wygrał Gogle ze swoim Androidem : D Podobnie jak kiedyś Hardware przestał mieć znaczenie, tak obecnie stało się z OS-em. A co przyniesie przyszłość, to jeszcze się zobaczy.

Może się zdarzyć, że EFI, będzie ostatnim wynalazkiem marketingowym w komputerach x86 (i 64). Z czasem mogą się pojawić podobne rozwiązania jak ARM. I każdy kolejny sprzęt będzie na tyle oryginalny, że zadziała jedynie ze swoim Systemem Operacyjnym. Może także zdarzyć się sytuacja odwrotna i uniwersalizacja, otwarcie jakiegoś standardu, który zdominuje wszystko. Z natury rzeczy, stanie się ogólnie dostępny, jako standard, jak koło, ogień i tepe

Gdy masz problem z instalacją z boot pendrajwa/cd, nowego OS-a, na początek wyciągnij dysk. Jeśli opcja boot się pojawi, znaczy, że winowajcą jest blokada producenta PC. Najlepiej się instaluje na nowym PC, system się odtworzy, a dane nie przepadną, bo ich jeszcze nie ma. Podobnie, gdy podstawia się dysk SSD, w miejsce talerzowego. Ratunek danych, systemów, robię poprzez k(c)lonowanie partycji w gparted. Nawet windows nie fika za mocno.

Później instalujesz. Linuxa znajdź z obsługą efi. Ten bez Efi, będzie dla płyty Efi niewidoczny. Partycje proponuję formatować w systemie plików bez księgowania (jfs, ext2), działają równie szybko, a nie niszczą SSD. Zwłaszcza SSD. W windowsie także wyłącz księgowanie, czy jak to się tam nazywa (indeksacja). Skanowanie dysku w przypadku SSD, zdaje się psu na budę, gdyż dostęp nie jest obciążony inercją głowicy dysku. Wszelkie dodatkowe czynności, szkodzą SSD, gdyż mają one określoną liczbę operacji zapis/odczyt. Zresztą HDD także nie są wieczne i lepiej by pracowały dla ciebie. Wszelka działalność systemu, „kiedy nic nie robi” także jest niepożądana. A sami wiecie, jak to M$, lubi wiedzieć, nawet jak klawisze wciskasz, czy myszą machasz (i to monitoruje, a i wysyła sobie w zakresie tzw Aktualizacji niejawnie i jawnie już także). Jawnie, to znaczy zafajkowane jest domyślnie, że się zgadzasz – co kto lubi.

Ktoś na wzmiankowanej stronie, napisał w komentarzu, że efi to wbudowany trojan, producenta(brandu) płyty głównej PC. Jest taka możliwość, gdyż Efi, to OS. O ile Bios był jedynie bramą do komunikacji sprzętu i OS-u, o tyle Efi stanowi w pełni funkcjonalny OS. Najlepszy dowód, to obsługa myszą. Na dziś, jest to OS, którego nikt nie rozgryzł. Objawia się to tym, że komputer robi co chce, a ty nic nie możesz na to poradzić. Objawia się to tym, że startuje co chce jako pierwsze. Mając dwa dyski, mogę wybrać ten, który chcę, ale nie jestem w stanie ustawić by startował jako pierwszy ten, który chcę. I może ktoś zacznie mędrkować, że można ustawić sobie w opcjach boot-efi. Mędrkować będzie ten, kto z Efi nie miał do czynienia więcej niż mu Microsoft pozwolił.  Mam wpis Efi-ubuntu, ale to nie działa, po zainstalowaniu Windowsa. Niby ten, nie jest zapisany w Efi, ale Efi Windowsa lubi. By wybierać boot z wybranego dysku, używam klawisza F11 – efi boot ręcznie i to działa w końcu ( : D.

Opublikowano: 10.06.2017 11:34. Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 11:36.
Autor: Józuś
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

I u Osiejuka:" @JÓZUŚ To ostatecznie w jakiej sprawie tu przylazłeś? Żeby mi powiedzieć, że wobec tego co zrobił Protasiewicz kwestie językowe są nieważne? Przecież ja to właśnie napisałem. O tym jest moja notka. A może chodziło Ci o moje i Gabriela konta i ich liczbę? To Ci powiem: ja ich mam tu 24 a Gabriel tylko 16. Słusznie nie pytałeś o to Administracji. Oni Ci nic nie powiedzą, bo są ze mną w spisku. Właśnie przeciwko Tobie. I rzeczywiście, jestem jakiś niewyraźny, ale to przez to że wczoraj zabrakło mi na alkohol i jestem niedopity. Co do bana, owszem masz go jak w banku. Ale nie powiem Ci za co. Zgnijesz w niewiedzy. KRZYSZTOF OSIEJUK10:27 4879519" - skąd taka agresja na niewinne pytanie? To co mnie zbulwersuje, MUSZĘ wyrzucić: D Właśnie zablokowany przez Coryllus: ośmieliłem się napisać, że nie należy obrażać czytelników, a w szczególności np Jana Pietrzaka. Nie prowadzę z nikim wojny. Lans polegający na chamstwie - nie akceptuję."@Autor "Ja, ponieważ nie zależy mi ani na publiczności, ani na lansowaniu „prawdziwej historii Polski” czynić będę to co uważam za słuszne. Na razie ogłosiłem konkurs na komiks." - to zapowiedź jakiegoś nowego konkursu? To taka drobna złośliwość, sam Coryllus, się podkładasz. Z teksu powyższego można wysnuć jedynie słuszny wniosek: NIHILIZM. Sporo ludzi to czyta, tyle że w pewnym momencie, ilość pomyj, na głowy czytelnikom, tymże się może znudzić. Co wtedy? Jaki zostaje lans? W kontekście Pietrzaka, który żadnego lansu (już) nie potrzebuje. Gratuluję udanego strzału w stopę. A może to jednak inteligencja czytelników, taka oryginalna - wszystko co oryginalne jest lepsze (Ani Mru Mru)." - by nie było wątpliwości, że złamałem netykietę.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @dziadyga Berlin dobry wybór
  • Piękny Manifest: DZa pomocą dobrej woli, to rządzi się Rosija matuszka (Szpakowskiego min ;...
  • @KrisJora Tenis  formuła, to nie są dyscypliny do zarabiania na widzach. Coś dla głupoli, to...

Tematy w dziale Technologie