7 obserwujących
246 notek
67k odsłon
1403 odsłony

HDL - LDL ten Dobry, Zły i brzydki

Wykop Skomentuj30

Anne Georget "popełniła" film o historii walki z cholesterolem. Jakie mamy wyobrażenie o tym tłuszczu, który mamy w organiźmie. ZŁY, za wysoki poziom, miażdżyca i złogi w arteriach. Mity . Blaszka miażdżycowa, może zawierać lipidy (czyli tłuszcze), jednak to nie one są odpowiedzialne za zaleganie złogów. Lata propagandy, a już apogeum nastąpiło po wynalezieniu statyn. Środków farmakologicznych, obniżających fizjologiczny poziom Hdl, Ldl. Przy okazji coś musi robić. Robi: osłabia wątrobę, miejsce powstawania ich oraz jej podobną trzustkę. Powikłaniem zażywania statyn jest cukrzyca, ale i o wiele groźniejsze, choroby komórek nerwowych do Alzheimero-podobnych objawów otępiennych włącznie. Czego więc, nie powoduje cholesterol? Są to lipidy, niezbędne do życia komórek ciała. Odstawienie tłuszczów z diety, jest jednym z większych błędów żywieniowych, bo 1. z tego co jemy mało ich przenika do krwi, tłuszcz jest metabolizowany dzięki żółci (znów wątroba) 2. kiedy nie dostarczymy dobrych tłuszczów, to "głodny organizm" będzie łaknął jakiegokolwiek. A co mu dostarczysz? Może olej silnikowy z frytek, czy foooda. Cholesterol jest na właściwym poziomie, kiedy jest aktywność fizyczna. Fizjologiczny poziom lipidów jest charakterystyczną cechą osobniczą i koreluje często z poziomem inteligencji: lepsze zaopatrzenie komórek, lepsze myślenie.

Dobre tłuszcze? Dziś to te, nie zanieczyszczone: glifosatem -rzepakowy, słonecznikowy; hormonami - odzwierzęce (gęsi smalec bardzo dobry i neutralny smakowo), oliwa - nie łudźmy się, przemysłowa, innej u nas nie ma, a już w sklepach. Tłuszcze złe: margaryny, wszystkie margaryny są złe. Margaryna powstaje z olejów najwyższej jakości? Pomyśl. Masło zamiast margaryny do ciasta - dobry wybór, póki jeszcze mamy masło. Dieta może się opierać na samych tłuszczach i to człowieka nie zabije, musi być jednak jakiś metabolizm - ruch, aktywność.

Mity nt Złego i Dobrego, powstały pod wpływem firm farmaceutycznych, promujących statyny. Agresywny marketing szkodzący zdrowiu. Zaburzenie gospodarki lipidowej statynami, prowadzi do groźnych powikłań. Oba cholesterole są DOBRE, pełnią komplementarne role w fizjologii. mogą być traktowane jako wskaźniki, same z siebie nie stanowią patologii. Poziom ich, należy regulować aktywnością, ruchem.

Drugim graczem na rynku zdrowia (karmy), są firmy słodzące. Dziś zamiast cukru, prawie wszędzie mamy syrop g-f, gorszy od cukru pod jednym względem: jest gorszy od cukru. Szczegóły: wyższy (jeszcze wyższy) indeks glikemiczny i możliwość zawierania glifosatu. I tutaj rolę gra cena. Tańszy syropG-F jest z kukurydzy. Można też robić z pszenicy i pewnie wielu innych rzeczy. Kukurydza zaś i Glifosat, są na zawsze połączone węzłem $marketigowo$. To właśnie ten związek, spowodował "chorobę" firmy Monsanto i zmiany własnościowe. A dokładniej procesy sądowe za wprowadzanie użytkowników w błąd na terenie USA i przegrane z wysokimi odszkodowaniami. Chwilową zapaść tej firmy w Usa. Pozostały świat, trwa w błogiej nieświadomości. A w Polsce użycie Glifosatu, nie jest nawet rejestrowane i stał się on w rolnictwie, kosmetykiem, do "zabicia chwasta", by się lepiej orało. Glifosat zabija wszystko. Glifosat może być wszędzie, na każdej półce w sklepie .. i jest. Niestety skażenie gleb, wód gruntowych i podziemnych, powierzchownych, postępuje. Wyrób firmy Monsanto nie jest biodegradowalny, jak obiecywano, zalega, krąży, jak DDT. A Brzydki?

Brzydkie to są wszelkie działania, skłaniające Was, do zachowań, nie będących w Waszym interesie. Płać za swoją chorobę, my cię potem,  wyleczymy : D Jedz TŁUSZCZE, to zdrowie. Tłuszcz w diecie, nie zamienia się w sadło w zdrowym człowieku. Sadło powstaje z CUKRÓW.

zdrowie, cholesterol, hdl, ldl, tłuszcz

Wykop Skomentuj30
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości