Blog
Świat od mniej znanej strony
ArturZ
ArturZ Ciekawią mnie dalekie kraje, i
16 obserwujących 33 notki 74156 odsłon
ArturZ, 24 kwietnia 2012 r.

Sakura, jeden z symboli Japonii.

1152 7 0 A A A

 

Japonia to dla Japończyków Nihon - Kraj Wschodzącego Słońca. Jednak przez cudzoziemców bywa też określana jako Kraj Kwitnącej Wiśni. Nic dziwnego, wszak okres kwitnienia tych pięknych drzew, tu znanych jako sakura (rodzaj ozdobnej wiśni), przyciąga uwagę wrażliwych na piękno Japończyków. "Sakura" to także tytuł słynnej, tradycyjnej japońskiej melodii. Jej melancholijne brzmienie daje wyraz wrażliwej japońskiej duszy...

 

Drzewo i kwiat sakury należą do wizytówek japońskiej kultury. Umieszcza się je na przedmiotach codziennego użytku, np. na kimonach, materiałach piśmiennych i ceramice.

Kwiat wiśni jest swoistą metaforą piękna, a zarazem ulotnej natury życia i jako taki bywa wykorzystywany w japońskiej sztuce. W przeszłości (a czasem i obecnie) bywał też kojarzony z etosem samurajów (bushi) i z kamikadze. Sakura jest także żeńskim imieniem japońskim.

Co roku Japończycy bacznie śledzą sakura zensen, czyli "front kwitnienia wiśni". Różne kanały telewizyjne codziennie nadają informacje na ten temat. Kwitnienie rozpoczyna się w lutym na wyspie Okinawa, na przełomie marca i kwietnia dociera do Kioto, Osaki i Tokio. Przesuwając się coraz dalej na północ, na początku maja osiąga wyspę Hokkaido. Japończycy razem z przyjaciółmi i rodzinami w czasie kwitnienia sakur udają się do parków i w okolice świątyń na hanami - "oglądanie kwiatów". Są to towarzyskie pikniki, niekiedy połączone z słuchaniem muzyki i tańcem.

Opublikowano: 24.04.2012 00:39.
Autor: ArturZ
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Gdy wieją wichry zmian, jedni budują mury, inni budują wiatraki" - przysłowie chińskie. "Zachód podbił świat nie dzięki wyższości swoich idei, wartości czy religii, lecz dzięki lepiej rozwiniętemu aparatowi zorganizowanej przemocy. Ludzie Zachodu często o tym zapominają, ludzie spoza Zachodu – nigdy." - Samuel Huntington.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @DEDA Gdyby o wynikach w rozwoju decydowala taniosc pracy, liderem bylaby Czarna Afryka, gdzie...
  • @All W Hiszpanii, gdzie obecnie przebywam, restauracja z Szanghaju, taka co to serwuje dania...
  • @Autor Dziekuje za tekst o jednej z najwazniejszych rzek globu. Pozdrowienia z Hiszpanii.

Tematy w dziale Rozmaitości