14 obserwujących
135 notek
107k odsłon
  577   1

Wojna o Róg Afryki

Pod koniec stycznia 2011 roku, kiedy protesty trwały już ponad miesiąc, dowódca tunezyjskiej armii Rachid Ammar stwierdził, że wojsko jest po stronie protestujących. Dzień później prezydent Ben Ali uciekł do Arabii Saudyjskiej.

Wojsko odegrało kluczową rolę w rewolucji, gdyż odmówiło strzelania do demonstrantów. Nie było w tym nic dziwnego wszak Stany Zjednoczone przekazały tunezyjskiej armii w sumie ponad 350 mln dolarów.

W dniu kiedy Ammar przemawiał do tłumu demonstrujących, oznajmując, że armia jest po ich stronie, do Tunezji przybył zastępca Sekretarza Stanu ds. Bliskiego Wschodu, Jeffrey Feltman.

Feltman to specjalista od operacji zmiany reżimu. Według francuskiego dziennikarza Thierry'ego Meyssana Feltman był odpowiedzialny za nadzór nad operacją zamordowania byłego premiera Libanu Rafika Haririego. Pomagać miał mu w tym niemiecki rząd. Zamach na Haririego spowodował wybuch tzw. Cedrowej Rewolucji, kolejnej kolorowej rewolucji wspieranej przez Stany Zjednoczone, w wyniku której obalono prosyryjski rząd Karamiego oraz pozbyto się z Libanu syryjskiej armii oraz syryjskich służb bezpieczeństwa.

image

W styczniu 2012 roku z kolei Feltman, odpowiedzialny za sprawy Bliskiego Wschodu w Departamencie Stanu, powierzył Niemcowi Volkerowi Perthesowi kierownictwo nad programem "Nazajutrz", który miał na celu utworzenie w Syrii nowego rządu, w miejsce obalonego Baszszara Al-Assada. Uruchomienie "Nazajutrz" wiązało się z uaktywnieniem syryjskich opozycjonistów, w tym rzecz jasna członków Bractwa Muzułmańskiego. Program ten był finansowany przez amerykański Instytut Pokoju, kolejną amerykańską agendę zmiany reżimu o iście orwellowsko brzmiącej nazwie. Instytut Pokoju to odpowiednik Narodowego Funduszu na Rzecz Demokracji, z tą różnicą, że IP jest bardziej związany z Departamentem Obrony a nie z Departamentem Stanu, jak ma to miejsce w przypadku NED-u.

Od kiedy Feltman został dyrektorem ds. politycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych plan ONZ dla Syrii był tylko jeden - całkowita kapitulacja władzy Assada.

Oprócz sporządzenia planu bezwarunkowej kapitulacji "reżimu" Assada Perthes zorganizował Grupę Roboczą ds. Odbudowy Ekonomicznej oraz Rozwoju "Przyjaciół Syrii". Grupa ta następnie rozdawała koncesję na wydobycie gazu ziemnego w Syrii w zamian za poparcie dla zmiany władzy. Perthes ponadto ulokował w Stambule centralę organizacji "Sieć Poparcia dla Zmiany Władzy w Syrii".

Thierry Meyssan w podsumowaniu swojego artykułu o zaplanowanej z wieloletnim wyprzedzeniem próbie zmiany reżimu w Syrii pisze:

 Do zapamiętania: -Od 2005 roku grupa odpowiedzialna za przygotowanie wojny w Syrii znajduje się pod kierownictwem dyplomaty USA Jeffreya Feltmana, któremu asystuje niemiecki akademik Volker Perthes. -W 2005 roku Feltman zorganizował zamach na Rafika Haririego (ponieważ Syria gwarantowała wówczas bezpieczeństwo Libanowi); w 2006 roku brał udział w organizacji wojny Izraela przeciwko Libanowi (ponieważ Syria dostarczała wówczas Hezbollahowi broń); w 2011 roku usiłuje wykorzystywać swoją pozycję w ONZ (a jest numerem 2 w organizacji) w celu przedłużenia wojny o taki czas, jakiego potrzebują dżihadyści do odniesienia zwycięstwa. -Perthes związał się z Feltmanem i prywatną grupą Stratfor celem wywierania nacisku na bliskowschodnią politykę Niemiec. W 2008 roku przedstawił projekt zmiany władzy w Damaszku na posiedzeniu Grupy Bilderberg. W 2011 roku przekonał rząd Angeli Merkel do wspierania Bractwa Muzułmańskiego w czasie "arabskiej wiosny". W 2012 roku przewodniczył grupie roboczej, której zadaniem było wyłonienie nowego rządu, a następnie sporządził plan całkowitej i bezwarunkowej kapitulacji Syrii. Obecnie [rok 2016 - przyp. aut.] ONZ wyznaczyła go [do] prowadzenia negocjacji pokojowych.

Wiadomo, że Feltman odegrał także rolę w przygotowaniach do arabskiej wiosny w Egipcie. Spotkał się on w 2009 roku w Waszyngtonie z 16 egipskimi aktywistami, którzy brali udział w stypendium zorganizowanym przez Freedom House, jedną z najważniejszych organizacji regime change związaną z amerykańskim kompleksem dyplomatyczno-wywiadowczym. Stypendyści zwrócili uwagę urzędnikom Departamentu Stanu, że amerykański rząd rzekomo dystansuje się od egipskiego społeczeństwa obywatelskiego. Chodziło o to, że amerykański rząd wspierał w Egipcie zarówno reżim, jak i opozycję. Po to rzecz jasna, aby po rewolucji, niezależnie od tego kto zdobędzie władzę, tak czy inaczej wygrała strona, która jest amerykańskim klientem. Dokładnie taki sam schemat rewolucji wykorzystano podczas przewrotu politycznego w Polsce w latach 1985-1990.

Po udziale w kolorowych rewolucjach pod auspicjami CIA/NED/Departament Stanu, Feltman, tak jak już wcześniej wspomniałem, otrzymał drugie z najważniejszych stanowisk w Organizacji Narodów Zjednoczonych, po czym przeszedł na coś w rodzaju emerytury. Jednak w 2021 roku powrócił i został Specjalnym Wysłannikiem Stanów Zjednoczonych w Rogu Afryki. Jednocześnie współpracownik Feltmana przy próbie regime change w Syrii, Volker Perthes, został mianowany Specjalnym Przedstawicielem ONZ w Sudanie.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale