17 obserwujących
234 notki
81k odsłon
42 odsłony

Oddychaj z głową!

Wykop Skomentuj

W krajach Wschodu jak Indie czy Chiny od wieków poświęcano czas i uwagę na rozwój fizyczny, psychiczny i duchowy człowieka.

Tam sposób oddychania często odzwierciedlał rytm życia. Indyjski jogin potwierdzi, że właściwy, kontrolowany oddech może oczyścić organizm z toksyn, uspokoić emocje, zregenerować ciało. W dalekowschodnich filozofiach określa się to jako przywracanie równowagi Yin-Yang.

W naszym kręgu cywilizacyjnym, stosując terminologię medyczną, mówimy o wpływie prawidłowej pracy płuc na metabolizm człowieka, na jego równowagę kwasowo-zasadową i jonową, a prawidłowy, odpowiednio głęboki i spokojny oddech jest ważnym czynnikiem oddziałującym regulująco na układ wegetatywny. Niezależnie od tego, czy spoglądamy z orientalnego, czy zachodniego punktu widzenia, związek między prawidłowym oddychaniem a zdrowiem jest przez wszystkich dostrzegany i prosty do wyjaśnienia.

Powietrze wdychane jest do płuc dzięki przeponie, która jest dużym, silnym, płaskim mięśniem, oddzielającym jamę płuc od jamy brzusznej. Kiedy przepona[*film] kurcząc się, zwiększa się pojemność klatki piersiowej i płuc, a powietrze wpada do wytworzonej w ten sposób próżni. Kiedy się rozluźnia, klatka piersiowa i płuca kurczą się, a powietrze zostaje wypchnięte z płuc. Działanie przepony jest prawie tak samo automatyczne, jak działanie serca, ale automatyzm ten można częściowo ograniczyć i poddać sile woli. Odsetek ludzi "cywilizowanych", którzy oddychają prawidłowo jest niewielki, a wynik tego jest widoczny w nieprawidłowych postawach ciała, zapadniętych klatkach piersiowych i pochylonych plecach, a także w występujących często infekcjach dróg oddechowych.

Zanim zastanowimy się co dzieje się z powietrzem w płucach, kilka słów o układzie krwionośnym. Jak wiemy, krew tętnicza jest kierowana przez serce (lewe), tętnice, do naczyń włosowatych, docierając w ten sposób do każdej części ciała, którą odżywia i wzmacnia. Następnie za pomocą naczyń włosowatych powraca inną drogą, żyłami, do serca (prawe), skąd jest transportowana do płuc.

Krew tętnicza jest jasnoczerwona i bogata, pełna życiodajnych elementów i właściwości. Krew powracająca drogą żylną, jest niebieska i matowa, obciążona odpadami. Wychodzi jako świeży górski strumień, a powraca jako strumień "wody kanalizacyjnej". Ten, powiedzmy sobie tę prawdę, obrzydliwy strumień trafia do prawego przedsionka, dalej do prawej komory, która kurcząc się, transportuje go do naczyń włosowatych otaczających pęcherzyki płucne gdzie następuje, na drodze dyfuzji, wymiana gazowa.

Okazuje się, że dopóki nie dotrze do płuc świeże powietrze w wystarczających ilościach, nie będzie można całkowicie oczyścić zepsutego strumienia krwi żylnej, w wyniku tego ciało zostaje "okradane" z pożywienia, a odpady, które powinny zostać usunięte, powracają do krwi i powtórnie krążąc, zatruwają organizm. Przy niepełnym lub płytkim oddychaniu tylko część pęcherzyków płucnych jest wykorzystywana, w ten sposób duża część pojemności płuc jest tracona, a organizm cierpi proporcjonalnie do niedotlenienia. Należy tu podkreślić, że jeśli nie wdychamy wystarczającej ilości powietrza, praca układu krwionośnego nie może przebiegać prawidłowo, w wyniku czego ciało jest niedostatecznie odżywione i dochodzi do stanów chorobowych lub występuje stan niepełnego zdrowia. Krew osoby, która oddycha niewłaściwie, ma niebieskawy, ciemniejszy kolor, pozbawiony bogatej czerwonej barwy czystej krwi tętniczej. Często objawia się to brzydką cerą. Prawidłowe oddychanie, a co za tym idzie dobre krążenie, daje czystą, jasną cerę.

Krew, gdy jest odpowiednio wystawiona na działanie powietrza w płucach, usuwa  zanieczyszczenia, w tym trujący gazowy kwas węglowy*, a pobiera i absorbuje tlen, który przenosi do wszystkich części ciała, gdzie to jest konieczne. Gdy tlen wchodzi w kontakt z krwią, łączy się z hemoglobiną krwi i jest przenoszony do każdej komórki, tkanki, mięśnia i narządu, który ożywia i wzmacnia, zastępując zużyte komórki i tkanki nowym materiałem. Krew tętnicza, odpowiednio wystawiona na działanie powietrza, zawiera około 25 procent wolnego tlenu.

Tlen nie tylko ożywia każdą część organizmu, ale także sam proces trawienia zależy w sposób istotny od stopnia natlenienia pożywienia, a można to osiągnąć jedynie poprzez kontakt tlenu we krwi z pokarmem i wytworzenie określonych związków chemicznych odpowiednich do "spalania" czyli utlenienia. Dlatego konieczne jest, aby odpowiednia ilość tlenu została pobrana przez płuca. To tłumaczy fakt, że słabe płuca i słabe trawienie często występują razem. Żeby zrozumieć w pełni znaczenie tego stwierdzenia, należy pamiętać, że ciało otrzymuje pokarm z zasymilowanego jedzenia, a niedoskonała asymilacja zawsze oznacza wadliwie odżywione ciało. Nawet same płuca są uzależnione od tego samego źródła pożywienia, a jeśli przez niewłaściwe oddychanie asymilacja staje się niepełna, a płuca z kolei osłabione, to stają się one jeszcze mniej zdolne do prawidłowego wykonywania swojej pracy, a zatem ciało staje się dalej osłabiane i tak wpadamy w błędne koło. Każda cząsteczka pożywienia i napoju musi zostać utleniona, zanim będzie w stanie być przyswojona przez organizm, i również produkty nieprzyswojone muszą zostać (utlenione) zredukowane do określonych związków chemicznych, zanim zostaną usunięte z organizmu. Brak wystarczającej ilości tlenu oznacza zatem ułomne odżywianie, ułomną eliminację odpadów, a wynikiem tego jest ułomne zdrowie.

"Spalanie" wynikające z zamiany części pokarmu w produkty odpadowe wytwarza ciepło i wyrównuje temperaturę ciała. Ci, którzy dobrze oddychają nie są skłonni do przeziębień i zazwyczaj mają dużo dobrej "ciepłej" krwi, co pozwala im opierać się zmianom temperatury zewnętrznej. Oprócz wyżej wspomnianych   procesów, prawidłowe oddychanie jest również rodzajem ćwiczenia fizycznego wpływającym korzystnie na narządy wewnętrzne i mięśnie.

Należy zauważyć, że zachodnie teorie naukowe dotyczące właściwego oddychania ograniczają się do skutków absorpcji tlenu przez układ krążenia i jego wykorzystania, podczas gdy w Indiach uwzględnia się również absorpcję Prany* i jej manifestację w kanałach układu nerwowego. Bez upewnienia się, że całkowicie zanikła, lekarz hinduski nie może odłączyć nawet umarłej osoby od aparatury, która podtrzymywała życie.

Przykładowe ćwiczenie:

 [*] Jak wiadomo w trakcie "spalania" czyli utleniania pokarmów powstaje CO2. Kwas węglowy - H2CO3-, powstaje w naszym organizmie z połączenia H2O i dwutlenku węgla (CO2), którego olbrzymie ilości powstają w każdej minucie i na bieżąco są usuwane z oddechem. 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Prana

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale