Blog
Bóg - Honor - Ojczyzna
dziennikarzobywatelski
dziennikarzobywatelski Dziennikarstwo Obywatelskie
10 obserwujących 928 notek 1805966 odsłon
dziennikarzobywatelski, 14 stycznia 2018 r.

Skąd się bierze fenomen WOŚP ?

1094 64 1 A A A
WOŚP / materiały prasowe
WOŚP / materiały prasowe

Jak co roku w prawie każdym zakamarku Polski można zauważyć charakterystyczne czerwone puszki i czerwone serca przyczepione do kurtek czy plecaków. Mówimy o sobie jako o narodzie marud. W okresie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy większość z nas z chęcią przekazuje datki na szczytny cel. Co sprawia, że chce nam się pomagać?

Cała Polska pomaga

Okres około - oraz poświąteczny naznaczony jest dużą intensyfikacją różnego rodzaju akcji charytatywnych. Pieniądze zbierają szeroko reklamowane przez gwiazdy polskiego show biznesu fundacje przy największych telewizjach, ale też inne, zarówno te świeckie, jak i kościelne. Styczeń to czas, kiedy charytatywna fala osiąga swój najbardziej widowiskowy punkt. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gromadzi na rynkach największych miast setki tysięcy ludzi, chętnych nie tylko do wspólnej zabawy, ale przede wszystkim do zapełniania charakterystycznych czerwonych puszek. Do akcji włączają się nie tylko rzesze wolontariuszy, ale też ludzie sławni, ofiarujący swoje rzeczy osobiste do licytacji

Owsiak jest całkowitym przeciwieństwem polityków.. Ludzie go lubią, bo jest apolityczny, pozytywny i pomaga nie oglądając się na ideologie czy partyjne odznaki. WOŚP stawia przed nimi lustro, które pokazuje, że są małymi, zawistnymi ludźmi, którzy zredukowali samych siebie do szczucia jednych na drugich w bezsensownej partyjnej wojence. I to właśnie tak ich wkurza.

Powstała dzięki Jurkowi Owsiakowi wspaniała inicjatywa, on ja stworzył, coś co naprawdę jest fenomenem naszego społeczeństwa… raz w roku setki tysięcy młodych ludzi robi coś dobrego włącza się w akcje aby pomoc innym. Udział bierze praktycznie całe społeczeństwo i to dobrowolnie. Ludzie młodzi i starsi dobrowolnie zbierają pieniądze aby pomoc chorym dzieciom i starszym osobom. Ale jak zawsze, muszą się znaleźć tacy którzy obrzygają, oplują ot choćby ze zwykłej zawiści i zazdrości. Ci opluwacze, jak twierdzą młodzi wolontariusze ..”sami nic nie robią, bo nic zrobić nie potrafią (no może z wyjątkiem przygotowywania rewolucji). To głównie zbieranina po PRLu, która niczego się nie nauczyła, nadal czeka aby wszystko “państwo” im dało, państwo wszystko za nich załatwiło…”

Wystarczy włączyć telewizor i już mamy pewność, że sukces to kasa. - Rzeczywiście można odnieść takie wrażenie, że jednostki, które nie dotrzymują kroku, są przegrane. Pogoń za dobrami materialnymi nie jest receptą na wyjście z kryzysu, z jakim się obecnie zmagamy. Same pieniądze szczęścia nie dają. Bardzo łatwo to zmierzyć.

Socjolodzy przeprowadzili kiedyś badania zależności szczęścia indywidualnego od ilości posiadanych pieniędzy. W USA jest to suma mniejsza niż milion dolarów. Miliarderzy już nie są szczęśliwi, bo boją się, że stracą cały majątek, że ktoś ich wyprzedzi. A swoje dzieci wysyłają do szkoły jedynie w towarzystwie dwóch ochroniarzy. - Ale nadal nie wiem, gdzie tu miejsce na dobro. - Zaraz do tego dojdziemy. Wybitny polski filozof Henryk Elzenberg mówił, że są ludzie, którzy mają wyższe cele, i nazwał ich arystokracją ducha. Nie myślą o korzyściach własnych, bo im to nie wystarcza.

A swoją pomyślność wiążą z pomyślnością innych. Dzięki nim nasza cywilizacja i kultura idą do przodu. Ludzie ci zapewnili już sobie bezpieczeństwo i nie zadowolą się wyłącznie konsumowaniem dóbr. - Dla wielu osób człowiek dobry to frajer. - To powszechne odczucie społeczne. Człowiek dobry i bezinteresowny to frajer, naiwniak i - jak to mówiła młodzież za moich czasów - jeleń, którego do woli można kantować. Bo się nie poskarży, nie zaprotestuje, a jeszcze nadstawi drugi policzek. I tym samym można go wykorzystać do własnych celów. Człowiek dobry ma jedną wadę: myśli, że wszyscy wokół niego są też dobrzy i wrażliwi. Święty Franciszek, gdyby przyszło mu żyć w naszych czasach, byłby wytykany palcami, jako niegroźny dziwak i ekscentryk. 

To skąd się bierze fenomen Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? - W chwilach zagrożenia porzucamy egoistyczne cele i działamy w imię wyższych racji, w interesie społecznym. A mówiąc mniej górnolotnie dostrzegamy, że wokół nas są ludzie potrzebujący wsparcia. Klasycznym przykładem jest zachowanie żołnierza podczas wojny, który własnym ciałem przykrywa bunkier, aby uratować kolegów. Na podobnej zasadzie tysiące wolontariuszy skrzykniętych przez charyzmatycznego Jurka Owsiaka pod szczytnym hasłem pomaga chorym dzieciom. Dla konsolidacji społeczeństwa ważne są właśnie takie zachowania solidarnościowe.

Na Przystanku Woodstock młodzi potrafią funkcjonować razem. I takie doświadczenia przygotowują ich do walki z przeciwnościami, do życia we wspólnocie. I to najprostsza droga do czynienia dobra. - To optymistyczny obraz młodzieży. - Współcześni 20-latkowie są o wiele bardziej konserwatywni niż ich rodzice. Wierzą w takie wartości, jak dom, praca i rodzina. Nie buntują się. Nie chcą przewracać świata do góry nogami. Choć mają przecież ku temu niemałe powody.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Dziennikarstwo obywatelskie jest moją pasją.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Susanna Kowalsky tu są patrioci tam agenci Kremla.Taka różnica.
  • @Susanna Kowalsky - komentarze prywatne proszę przesyłać na moją pocztę S24. Pod materiałem...
  • Wiele jest innych przykładów chamstwa i potępiania ludzi z uwagi na to iż nie popierają...

Tematy w dziale Społeczeństwo