10 obserwujących
157 notek
148k odsłon
913 odsłon

Nie mamy już czasu na węgiel

Wykop Skomentuj106

Jeśli chodzi o zmiany klimatyczne, to jest już późno – bardzo późno. Inteligencja ekologiczna wzrosła w człowieku w momencie, gdy co prawda wciąż jeszcze mamy szansę przetrwać na Ziemi, ale tylko pod warunkiem, że kluczowe decyzje i zmiany nastąpią nie jutro, lecz teraz, w tej właśnie chwili.

Zasoby węgla to żadne dobrodziejstwo, jeśli w efekcie korzystania z nich państwo trwa w energetycznym średniowieczu, a Polacy muszą oddychać trującym powietrzem.

Od tak dawna słyszę to zdanie, iż OZE są nieopłacalne, ponieważ ich koszta produkcji są dużo wyższe niż eksploatacja „czarnego złota”. Czyżby? A co uwzględniamy w tym „koszcie”? Czy tylko pieniądze? Notabene – rachunki za prąd, na bazie rzekomo tańszej, węglowej energii, rosną rok w rok.

W planach mamy wielki projekt elektrowni atomowej. Budowa to wysiłek rzędu dziesiątek miliardów złotych, a także wielu długich lat, czyli waluty znacznie cenniejszej. Wiatraki i plantacje solarne są mniejszym wyzwaniem logistycznym; są czymś prostszym, mimo że nowocześniejszym; są zupełnie naturalnym sposobem egzystencji na tej planecie.

Człowiek powinien łapać wiatr i promienie, zamiast kopcić niebo czarnym surowcem. Doprawdy, przecież nie ma nic bardziej oczywistego pod słońcem.

Wykop Skomentuj106
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka