Blog
Z wnętrza
Kamil Gorzelańczyk
Kamil Gorzelańczyk Człowiek piszący
9 obserwujących 150 notek 140895 odsłon
Kamil Gorzelańczyk, 3 grudnia 2018 r.

Nie mamy już czasu na węgiel

913 106 0 A A A

Jeśli chodzi o zmiany klimatyczne, to jest już późno – bardzo późno. Inteligencja ekologiczna wzrosła w człowieku w momencie, gdy co prawda wciąż jeszcze mamy szansę przetrwać na Ziemi, ale tylko pod warunkiem, że kluczowe decyzje i zmiany nastąpią nie jutro, lecz teraz, w tej właśnie chwili.

Zasoby węgla to żadne dobrodziejstwo, jeśli w efekcie korzystania z nich państwo trwa w energetycznym średniowieczu, a Polacy muszą oddychać trującym powietrzem.

Od tak dawna słyszę to zdanie, iż OZE są nieopłacalne, ponieważ ich koszta produkcji są dużo wyższe niż eksploatacja „czarnego złota”. Czyżby? A co uwzględniamy w tym „koszcie”? Czy tylko pieniądze? Notabene – rachunki za prąd, na bazie rzekomo tańszej, węglowej energii, rosną rok w rok.

W planach mamy wielki projekt elektrowni atomowej. Budowa to wysiłek rzędu dziesiątek miliardów złotych, a także wielu długich lat, czyli waluty znacznie cenniejszej. Wiatraki i plantacje solarne są mniejszym wyzwaniem logistycznym; są czymś prostszym, mimo że nowocześniejszym; są zupełnie naturalnym sposobem egzystencji na tej planecie.

Człowiek powinien łapać wiatr i promienie, zamiast kopcić niebo czarnym surowcem. Doprawdy, przecież nie ma nic bardziej oczywistego pod słońcem.

Opublikowano: 03.12.2018 21:10. Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 21:11.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Krzysztof syn Jana Trzeźwe myślenie pozbawia nadziei?
  • @Radecki Kaczyński to nie Szatan.
  • @Krzysztof syn Jana Jeżeli ma się nadzieję na korzystniejsze warunki, to dlaczego nie poczekać?

Tematy w dziale Gospodarka