Blog
W prostych słowach ...
Hajer
Hajer Wszystko co warto przeczytać
5 obserwujących 106 notek 82924 odsłony
Hajer, 5 stycznia 2017 r.

Drugi "sukces" Macierewicza

278 3 1 A A A
Nowy jedwabny szlak ominie Łódź?
Nowy jedwabny szlak ominie Łódź?

Chińczycy odchodzą z Łodzi


Po Caracalach Antoni Macierewicz zabija kolejny perspektywiczny biznes. Chińczycy wyjechali z Łodzi po tym, jak Agencja Mienia Wojskowego odwołała sprzedaż działki pod terminal kontenerowy.
Łódź od wielu lat zabiegała o chińskie względy. W relacjach z przedstawicielami Państwa Środka trzeba wykazać się cierpliwością. Kropla drąży skałę i właśnie tak rozwijane były te kontakty. Najpierw ważne polityczne gesty. Do Chin wielokrotnie jeździł Witold Stępień - marszałek województwa. Jeździła też Hanna Zdanowska. Równolegle łódzka firma Hatrans rozwijała towarowe połączenie z Chengdu. Łączący miasto ze środkowymi Chinami pociąg miał być zalążkiem czegoś dużego. Pociąg jechał dwa tygodnie, co w porównaniu z transportem morskim było tempem ekspresowym.

Chińczykom też zależało. W 2013 roku po raz pierwszy zaprezentowali koncepcję budowy nowego jedwabnego szlaku. Pomysł polegał na połączeniu lądem wschodnich Chin z Europą co stanowiłoby alternatywę dla amerykańskiej dominacji na morzach. Sieć kolejowych połączeń miała prowadzić przez Polskę, a jej ważnym punktem miała być Łódź. Na mapach i w prezentacjach pokazywali miasto, jako centrum Europy.

Koncepcję budowy nowego jedwabnego szlaku - czyli połączenia lądem wschodnich Chin z Europą - Chińczycy zaprezentowali w 2013 roku. Sieć kolejowych połączeń miała prowadzić przez Polskę, a jej ważnym punktem miała być Łódź, gdzie mógłby powstać terminal przeładunkowy - jeden z kluczowych elementów inwestycji.

Najlepszą lokalizacją dla projektu była licząca 33 ha działka Agencji Mienia Wojskowego przy ul. Pryncypalnej. Działka miała nawet wydaną decyzję o warunkach zabudowy. Dodatkowo, w 2015 roku teren został objęty strefą ekonomiczną.

Podmiotem zainteresowanym zakupem działki była spółka założona przez Chińczyków i firmę Hatrans. Podczas konferencji Property Forum Łódź w 2015 roku, Jakub Garstka, pełnomocnik zarządu ds. logistyki Hatrans przekonywał, że uruchomienie połączenia między Polską a Chinami to jeden z ważnych etapów wzrostu międzynarodowego znaczenia kraju w logistyce, a kolej może ożywić rynek.

wiecej na stronie;

http://www.propertynews.pl/magazyny/nowy-jedwabny-szlak-ominie-lodz,51330.htmlCzy się stoi czy się leży...

image


Opublikowano: 05.01.2017 20:05.
Autor: Hajer
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam. NA TEJ STRONIE BLOKOWANI SĄ: - RASIŚCI - CHAMY I PROSTAKI (w relacjach z innymi internautami) - FANATYCY CZEGOKOLWIEK (DOWOLNA RELIGIA, PiS,KORWIN... JEŚLI ISTNIEJE COŚ TAKIEGO JAK FANATYK PO I OPOZYCJI TO TEŻ) - FASZYŚCI - HOMOFOBY - OSOBY NIEZRÓWNOWAŻONE I WYBITNIE IRYTUJĄCE. image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Konrad Adenauer został kanclerzem nie tylko z powodu doświadczenia i talentu, lecz także ze...
  • Fosil gdyby jeszcze przez Rydzyka poświęcona była nie kupiłbym Rydzyk ma kropidło...
  • A jest może do nabycia sperma Jarosława Kaczyńskiego? Kiedyś, kiedy jakiś Rydzyk czy inny...

Tematy w dziale Społeczeństwo