1 obserwujący
1 notka
1973 odsłony
  1910   4

Abramsy. Pancerz na twardo.

Niemieckie byłoby najlepsze jak zawsze i francuskie oczywiście też. Koreańskie. Ostatni przypadek rzeczywiście byłby korzystnym dla strategicznego rozwoju polskiego przemysłu w horyzoncie znacznie szerszym, niż tylko aż opracowanie czołgu i całego jego pozostałego wachlarza sprzętowego. Tak. Gdyby tylko nie presja czasu z jaką nadciąga cień ponurego Wschodu, kolejnymi gradacjami zagarniający żywotne dla nas przestrzenie. Stąd więc decyzja dająca bardzo szybkie zwiększenie stanów Wojska Polskiego o najnowocześniejszą wersję najlepszego w większości ocen, czołgu świata. Broń, tak jak ma wymiar bezpieczeństwa, tak i ma wymiar biznesowy. Oto i on.

image
Australia 2021, 29 kwietnia:
- 75 szt. Abrams M1A2 SEPv3,
- 29 szt. M1150, wozy rozminowujące,
- 18 szt. M1074, mosty mobilne,
- 6 szt. M88A2, wozy zabezpieczenia technicznego,
- 122 szt. AGT1500, turbiny gazowe.
Dodatkowo rozwój dedykowanego pancerza, części zamienne,
sprzęt testowy, pakiet szkoleniowy nowego sprzętu i inne.
Wartość kontraktu to $1.685 mld (USD).1

Polska 2021, 14 lipca:
- 250 szt. M1A2 SEPv3
- wozy dowodzenia
- wozy wsparcia technicznego
- wozy ewakuacji medycznej
- symulatory walki
- pakiet szkoleniowy
 - pakiet logistyczny
- duże ilości amunicji.
Wartość kontraktu to $5.9 mld.2

Przeliczając kontrakt australijski na cenę 1 szt. Abrams M1A2 SEPv3 wynosi ona $22.46 mln. Przeliczając kontrakt polski na cenę 1 szt. Abrams M1A2 SEPv3 wynosi ona $23.88 mln. Bloger, na którego to rzekomo wpis zareagował MON, posłużył się kontraktem australijskim z 2004 r., gdzie przedmiotem zakupu była wersja M1A1SA.3 Kontrakt ten dzieli od nas 17 lat oraz 8 wersji rozwojowych czołgu. Porównując bezpośrednio jeden i ten sam przedmiot - Abrams M1A2 SEPv3  - dla obu kontraktów 2021 r., widać wyraźnie, że cena jaką uzyskaliśmy z Amerykanami, w uproszczeniu za jeden czołg, jest zasadniczo identyczna, jaką uzyskali Australijczycy. WP ma 232 czołgi PT-91 „Twardy”, 247 Leopardów różnych wersji  i ok. 400 T-72, razem ok. 900 czołgów4, a niektóre źródła podają, że ca. 1000. Nawet jeżeli za 2-3 lata domówiono by kolejne 250 Abramsów, to i tak zostaje pole dla rozwoju polskiego czołgu, czy to w liczbie 500 czy 750 lub większej.
Abramsy są ruchem, który wraz z pozyskiwaniem innych systemów uzbrojenia dokłada się do pozyskania dla Polski większej ilości czasu pokoju, umożliwiając w tym czasie rozwój, i rząd, owszem, powinien sprzęgnąć to z decyzją o rozpoczęciu polskiego programu czołgu podstawowego i lekkiego. Potencjał przemysłowy na takie prace w kooperacji pozwala. Tutaj właśnie kłaniają się Koreańczycy. Środki finansowe i czas na to, jak pokazuje fenomenalny program Borsuk, przeprowadzony za jedyne 75 mln zł w 6 lat (sic!), mogą być zaskakująco małe. Oczywiście lepiej, gdy będą większe. Rozwój niemieckiej Pumy to 16-20 mld zł i 11 lat czasu! Fenomenalne programy Borsuk i ZSSW-30 jednak jaskrawo pokazują, że jesteśmy bardzo kreatywni, kompetentni i sprawni w działaniu, gdy tylko strony chcą osiągnąć wspólny cel.5 Nie ma więc nad czym płakać, bo Abramsy to nie Caracale i skandaliczna za nie cena, tylko codziennie na wszystkich stopniach jak najlepiej pracować i rozwijać swój potencjał na rzecz własną i zarazem na rzecz dobra wspólnego, czyli Rzeczy Pospolitej niepowtarzalnie Polskiej, która w zamian ma nam stwarzać przestrzeń do tych potencjałów rozwoju.

Żródła:
1 https://www.dsca.mil/press-media/major-arms-sales/australia-heavy-armored-combat-systems
2 https://www.defence24.pl/abramsy-dla-polski-decyzja-mon-i-rzadu-to-poczatek-drogi-opinia
3 https://www.anao.gov.au/work/performance-audit/acquisition-abrams-main-battle-tank
4 https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_uzbrojenia_i_sprzętu_bojowego_Wojsk_Lądowych#Czołgi
5 https://www.hsw.pl/i/fmfiles/artykuly-pisza-o-nas/prezes-hsw-dla-defence24pl-borsuk-i-wieza-bezzalogowa-to-nasze-priorytety-defence24.pdf


P.S. Myślę, że stać salon24.pl aby zakupić lepszy panel użytkownika z bardziej przejrzystą i klarowną informacją (UI&UX), a zwłaszcza edytor tekstu, który pozostawia wiele do życzenia, jeśli chodzi o możliwość poprawnego formatowania tekstu.

Lubię to! Skomentuj103 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo