45 obserwujących
289 notek
623k odsłony
  4789   0

Szybkie podsumowanie wyborów

Najważniejsza wiadomość: ryzyko totalnej konfrontacji odroczone

Ta wiadomość jest dla mnie i milionów ludzi chcących normalne żyć w spokojnym i bezpiecznym kraju absolutnie najważniejsza. Nie będzie szału rozliczeń, krwiożercza żądza zemsty zostanie odłożona. Nie będzie politycznych procesów, orania wszystkiego do poziomu "aby znowu było tak, jak było kiedyś", nie będzie "depisyzacji", nie będzie krwawej zemsty za każde wycięte drzewo. Przynajmniej w tej kadencji. To bardzo dobra wiadomość. Z pozostałymi gorzej. 

Wnioski ogólne - nadal jesteśmy podzieleni po połowie

  1. PO podobnie jak w roku 2007 wywołała w swoim elektoracie stan antypisowskiej histerii. Świadczy o tym rekordowa frekwencja w kraju i w Europie oraz wyniki głosowania w konsulatach europejskich (polonia w USA głosuje na PiS) - zjawiska identyczne jak w roku 2007. Jednak tym razem rosnące poparcie dla PiS i większa mobilizacja po stronie PiS uniemożliwiły PO przejęcie władzy w sposób podobny do tego z roku 2007 (wtedy także PiS był przeszacowany w sondażach i ogromna większość pytanych była przekonana, że wygra wybory). 
  2. O ile wybory do Parlamentu Europejskiego dawały nadzieję na pozytywny przełom, to ich wynik był głównie skutkiem przeszarżowanego ataku PO na Kościół (był przeciwskuteczny - zmobilizował elektorat PiS głównie na wsi) oraz wzajemnych animozji w elektoratach PO-PSL-SLD. Jednak wybory parlamentarne pokazały, że chwilowo nie ma przełomu na korzyść PiS. 
  3. Nie ma przełomu w zachowaniach partii politycznych. PiS nadal bazuje na wynikach gospodarczych i transferach socjalnych, a opozycja na uderzaniu w PiS. Niby jest pewna nadzieja, że rzucanie g*wnem w wentylator (czyli wyciąganie kolejnych pseudo-afer) i histeryczne krzyki o łamaniu konstytucji zastąpi bardziej konstruktywna krytyka (na własne oczy widziałem Szczerbę krytykującego PiS za zaniedbania w służbie zdrowia - niebywałe!!!), ale kolejne fake-newsy na temat kar więzienia dla "edukatorów seksualnych" i zwoływanie z tego powodu protestów "czarnych parasolek" pokazuje, że wypowiedź Szczerby była tylko "mądrością etapu" - totalna głupota po stronie totalnej opozycji nadal ma przyszłość. 
  4. Nie ma także przełomu w zachowaniach elektoratów. Elektorat PiS pytany o przyczynę swoich wyborów deklaruje pragmatyzm (wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie, wychodzenie kolejnych grup z ubóstwa), elektorat PO - niechęć do PiS oraz "europejskość", zaś elektorat Lewicy deklaruje "idealizm" (ekologia, płace), a na jej konwencjach króluje nienawiść do PiS przy której nawet PO wygląda niegroźnie. Tradycji i stabilności w kraju nadal bronią głównie rolnicy, słabiej zarabiający i gorzej wykształceni mieszkańcy mniejszych miast. Wyborcy deklarujący wykształcenie wyższe głosują najbardziej skrajnie i nieodpowiedzialnie - w tej grupie jest największe poparcie zarówno dla skrajnej prawicy, jak i dla agresywnej lewicy, oraz tradycyjnie dla PO. Czyli "co się polepszy, to się popieprzy" - ludzie nie zmieniają się tak szybko, jak chcieliby tego politycy o sondażownie. Może to i lepiej?
  5. Elektorat PiS jest dużo bardziej wymagający od elektoratu PO, SLD, PSL. O ile błędy kampanijne PiS w wyborach samorządowych spowodowały tąpnięcie poparcia dla tego ugrupowania w miastach (zwłaszcza w Łodzi, której te błędy bezpośrednio dotyczyły), to tragicznie słaba kampania PO nie spowodowała podobnego efektu. Elektorat PiS odrzucił najbardziej kontrowersyjną postać Stanisława Piotrowicza, natomiast elektorat PO przełknął skandalistkę Klaudię Jachirę, wypowiadającego się z pogardą o własnym elektoracie Sławomira Neumanna, mających zarzuty prokuratorskie Stanisława Gawłowskiego i Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz "dresiarstwo POlityczne" w stylu Krzysztofa Brejzy, Sławomira Nitrasa itp... 
  6. Zgodnie z moimi przewidywaniami Konfederacja okazała się "wunderwaffe" PO i Lewicy - to ona odebrała część głosów PiS i wprowadziła konflikt w szeregach wydawało by się najtwardszego prawicowego elektoratu. Szerzej o casusie Konfederacji i PSL napiszę we wnioskach szczegółowych.
  7. Reakcje na wynik wyborów są takie jak zwykle. Szambo wybiło. Przekonani o swojej wyższości i wyjątkowości politycy i wyborcy Konfederacji, PO i SLD obrażają polityków i wyborców PiS, zaś wyborcy PiS trochę śmieją się z tej furii, a trochę przerażają stopniem zacietrzewienia wyborców Konfederacji, PO i SLD. Dodatkowo psioczenie PO na TVP jako źródło jej przegranej pokazuje dwie rzeczy: PO nie potrafi funkcjonować w rzeczywistości innej niż monopol medialny oraz PO traktuje swoich wyborców jak poje*ów.

Wnioski szczegółowe - trochę matematyki i analizy

PiS - 43,59 %

PO - 27,4 %

Lewica - 12,56%

PSL+Kukiz - 8,55%

Konfederacja - 6,81%

Lubię to! Skomentuj120 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka