0 obserwujących
5 notek
3797 odsłon
  342   0

Efekt Pińset Plus

Program 500 plus przyczynił się do radykalnego ograniczenia ubóstwa rodzin i zwiększenia współczynnika dzietności - powiedziała na początku lutego 2021 roku w Kielcach Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Zaznaczyła, że potrzebne jest wdrażanie kolejnych instrumentów prorodzinnych. Program 500+ przedstawiany jest w mediach jako największy sukces rządów PiS, a jego rozszerzenie na pierwsze dziecko jako „prezent” od Jarosława Kaczyńskiego dla Polaków.

No to sprawdzamy :

image

Jak widać z wykresu od początku roku 2018 ilość urodzeń spada i to pomimo wprowadzenia 500+ na pierwsze dziecko . Jaki jest więc sens programu Pińset Plus ? Masowy klientelizm – uzależnienie szerokich mas społecznych od państwowej daniny w zamian za poparcie wyborcze dla tych, którzy ową daniną dysponują. W istocie 500+ jest klasyczną, tłustą i masową kiełbasą wyborczą. Każdy pracujący w Polsce poniesie koszt w wysokości prawie 5 tys. złotych rocznie na sponsorowanie tego programu .

 Demografia ma ogromne znaczenie m.in. z perspektywy emerytur. Teoretycznie każdy samemu odkłada pieniądze na emeryturę, ale  spora część składek potrącanych z wynagrodzenia trafia do ZUS. Z tych pieniędzy tak naprawdę finansowane są świadczenia obecnych emerytów. Odkładane pieniądze w praktyce są więc tylko zapisem księgowym przyszłych zobowiązań państwa wobec obywateli. Mały przyrost naturalny to marne emerytury w przyszłości.

Lubię to! Skomentuj39 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo