Your Best Vaccine
Jest dobrze, ale nie beznadziejnie......
5 obserwujących
55 notek
38k odsłon
  208   0

Orwellowski Rok 1984 dzieje się dziś w realu.

Czy Orwell znał zamierzenia i plany "mistrzów świata" czy też to ci ostatni skorzystali ze scenariusza opisanego przez geniusza? Myślę że to bez znaczenia. Tak czy inaczej Orwellowska wizja świata stała się faktem. Jakby nie było scenariusz roku 1984 pisany w roku 1949, jest realizowany dość skrupulatnie. Amerykanie nazwali go - program PRISM.

Sami Amerykanie przecierając oczy ze zdumieniem zastanawiają się jak " Orwellowskim" krajem stały się USA w tak dość krótkim czasie. Wszystko po tym jak jawnym stał się program PRISM realizowany przez NSA (National Security Agency ). 

National Security Agency (NSA), (czyli Agencja Bezpieczeństwa Narodowego) – amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza koordynująca m.in. zadania wywiadu elektronicznego, powstała w kwietniu 1952 roku na bazie struktury działającej od 1949 roku, Agencji Bezpieczeństwa Sił Zbrojnych . Czyli praktycznie funkcjonuje od czasu gdy Orwell pisał swój rok 1984.

                    imageO czym traktuje książka która jak kamfora znika z księgarnianych półek, w skrócie:

Winston Smith jest szeregowym członkiem Partii w Anglii 1984 roku. Anglia zwana jest tu AirStrip One (Główną Strefą Powietrzną) kraju in Oceania. ( Oceania przypomina więc albo obecną EU albo strefę NATO - bo Atlantyk jest jakby nie było Oceanem).

Oceania jest w stanie ciągłej wojny z dwoma państwami, Wschodnioazją i Euroazją.

Wschodnioazja jest przedłużeniem Chin.

Euroazja jest przedłużeniem Rosji .

Oceania, jest krajem gdzie obowiązuje Angielski Socjalizm (IngSoc), jest praktycznie angielskojęzyczny świat.

Czy nie jesteśmy już blisko tego scenariusza?

OBEJRZYJ:

Ciąg dalszy:

Winston spędza całe dnie w pracy zbierając dowody “winy” na ludzi, których usunięto ze społeczności państwowej dla przyczyn politycznych oraz wertuje dokumenty archiwalne poszukując materiałów na potrzeby partii (czyli mówiąc myszkuje w IPN i zbiera na ludzi TECZKI ).

Pewnego dnia spotyka Julię, członkinię Młodzieżowej Ligi Anty-Seksowej (czyli młodocianą feminazistkę, być może w środę lub czwartek). Oboje doszli do wniosku że nienawidzą Partii i rozpoczęli romans.

Przypadkowo, Winston spotyka O’Briena, członka wewnętrznej struktury partyjnej o którym Winston myśli, że jest on działaczem organizacji ”The Brotherhood” (mówi wam to coś?), spiskowców usiłujących obalić partię (komunę). Zresztą czy to Brotherhood to nie coś w rodzaju Solidarności?

O’Brien daje Winstonowi książkę napisaną przez Trockiego z Oceanii.

Niestety, Winston i Julia zostają aresztowani, ponieważ ich zainteresowania są nielegalne.

Oboje są bezlitośnie torturowani (czyżby waterboarding). Tortury są prowadzone oddzielnie dotąd, aż każde z nich decyduje się na lojalkę wobec władzy.

O’Brien okazuje się być kretem, który dokonuje prania mózgu Winstona dotąd, aż ten zdradzi Julię (zaprzeczenie Romea). Inaczej mówiąc perfidnie rozbija się związki międzyludzkie.

Winston staje się alkoholikiem i znowu jest zadowolony ze stanu rzeczy. Zamiast alkoholizmu, można podstawić narkotyki, dopalacze lub “medyczną” marihuanę.

OBEJRZYJ:To skrótowy opis akcji. Myślę że teraz czas sięgnąć po książkę, albo po prostu popatrzeć przez okno.

Widać to samo.

SKOROWIDZ:

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale