15 obserwujących
163 notki
119k odsłon
  334   0

Aleksander Łukaszenka planuje zdestabilizować okolice Terespola

We wczorajszym artykule pt. „Globalne spojrzenie na polsko-białoruski konflikt graniczny” wysunąłem tezę jakoby działania Aleksandra Łukaszenki, polegające na zwożeniu imigrantów na polsko-białoruską granicę i destabilizowaniu nimi tego obszaru, idealnie wpisywały się w imperialną strategię Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, którym zależy na odcięciu Chińczykom dróg lądowych do Europy, którymi chcą transportować na stary kontynent swoje towary.

Napisałem wówczas że aby tak się stało, destabilizacji ulec musi obszar znajdujący się w pobliżu miasta Terespol, gdzie znajduje się terminal kolejowy Małaszewicze, przez który przechodzi 90% chińskich towarów, które trafiają na rynki europejskie koleją.

Jak podaje jeden z białoruskich opozycjonistów, były urzędnik państwowy Anatol Kotow, prezydent Łukaszenka ma zamiar przepychać imigrantów na stronę polską właśnie w okolicach Terespola. Może to więc zwiastować rozszerzenie stanu wyjątkowego na tamtym obszarze a co najmniej zaostrzenie ograniczeń tam obowiązujących i przerzucenie w tamten rejon większej ilości polskich służb mundurowych oraz wojska.

Opisana sytuacja może więc zwiastować stan permanentnej destabilizacji newralgicznego dla chińskich interesów obszaru, gdyż, jak podaje inny opozycjonista Paweł Łatuszka, białoruski prezydent planuje utworzenie stałych ośrodków dla imigrantów wzdłuż całej polsko-białoruskiej granicy. A więc zapewne i w pobliżu Terespola pojawią się takie ośrodki. A wówczas scenariusz całkowitego bądź też częściowego paraliżu chińskich dostaw do Europy koleją jest jak najbardziej prawdopodobny. Na podstawie:

https://tvn24.pl/swiat/granica-z-bialorusia-opozycjonista-pawel-latuszka-alaksandr-lukaszenka-chce-stworzyc-osrodki-dla-migrantow-wzdluz-calej-granicy-5487903

https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/8290824,lukaszenka-zmienia-strategie-migranci-rusza-na-polske-przez-terespol.html

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka