16 obserwujących
212 notek
77k odsłon
625 odsłon

Dlaczego po II wojnie światowej wymyślono "Holocaust"?

Drezno
Drezno
Wykop Skomentuj5

Zarówno w trakcie, jak i po wojnie rząd utrzymywał, że polityka brytyjska nigdy nie była prowadzona przez bombardowanie cywilnych celów. "Zawsze stanowczo przestrzegaliśmy zasady, że atakujemy tylko cele wojskowe" - oświadczył Archibald Sinclair, sekretarz stanu ds. Lotnictwa, w Izbie Gmin w październiku 1943 r. Rosnąca liczba zabitych cywilów została przedstawiona jako godny pożałowania skutek nalotów przeciwko fabrykom, elektrowniom, sieciom transportowym czy instalacjom wojskowym, a nie jako cel sam w sobie. Nawet po zwycięstwie ta nieprzekonująca linia została utrzymana.

W jednym z wykładów Charles Portal, szef sztabu lotnictwa przez większą część wojny, powiedział, że to "ciekawy i powszechny błąd, że nasze bombardowanie niemieckich miast miało na celu zabicie i zastraszenie Niemców i, że maskowaliśmy ten zamiar, udając, że niszczymy przemysł, każdy taki pomysł jest całkowicie i kompletnie fałszywy: utrata życia, która wyniosła około 600 000 zabitych, była czysto przypadkowa." Jednak jak pokazuje badanie archiwów wojennych, zarówno Sinclair, jak i Portal byli nieuczciwi wobec opinii publicznej. Miejskie zniszczenia poprzez "koncentrację bombowych ładunków na najgęstszych i najbardziej wrażliwych obszarach miast", by zacytować jeden dokument personelu lotniczego, było głównym celem brytyjskiej ofensywy powietrznej nad Niemcami.

W październiku 1943 główny strateg dywanowych nalotów Arthur Harris powiedział, że „celem ofensywy kombinowanych bombardowań... jednoznacznie powinno być zniszczenie niemieckich miast, zabijanie niemieckich robotników, i zakłócenie cywilizowanego życia na terenie Niemiec[6]... niszczenie domów, obiektów użyteczności publicznej, transportu i życia, stworzenie problemu uchodźców na niespotykaną dotąd skalę, rozbicie morale i porażenie strachem przed przedłużającymi się intensywnymi bombardowaniami. Takimi są akceptowalne cele naszej polityki bombardowań. Nie są to efekty uboczne bombardowań fabryk”[7].

"Miasta Niemiec, w tym ich pracująca populacja, są dosłownie sercem niemieckiego potencjału wojennego", napisał kiedyś Harris, nienawidząc Rzeszy, rzadko wahał się przed otwartym nawoływaniem do rzezi. "Co chcemy robić oprócz horrorów ognia, to doprowadzić do zwalenia murów na na łeb Niemca, aby zabić Niemca i przerazić Niemca", powiedział sztabowi lotnictwa, czasami ten obłędny sposób myślenia objawiał się w chorobliwym poczuciu humoru.

Pewnego razu jechał z dużą prędkością w swoim czarnym Bentleyu, wracając do Londynu z dowództwa Bomber Command w High Wycombe, kiedy jego samochód został zatrzymany przez policję. "Mógłbyś kogoś zabić", powiedział rozzłoszczony posterunkowy przez okno do Harrisa. "Młody człowieku, zabijam tysiące ludzi każdej nocy" - odpowiedział lakonicznie.

Sir Arthur Harris był bezwzględny w realizacji strategii bombardowania, ale do końca wojny miał pełne poparcie swoich przełożonych politycznych i wojskowych. Rzeczywiście, jak pokazują niepublikowane artykuły, ministerstwo lotnictwa i sztab lotniczy przyjęły bezkompromisową postawę wobec ludności niemieckiej na długo przed powołaniem Harrisa. Typowym był  dokument, obecnie w archiwum Uniwersytetu Cambridge, napisany w sierpniu 1941 r. przez dyrekcję operacji lotniczych w ministerstwie lotnictwa. Argumentowano tam, że celem przyszłych ataków brytyjskich muszą być "ludzie w swoich domach i fabrykach, a także usługi takie jak energia elektryczna, gaz i woda, od których zależy życie przemysłowe i domowe tego obszaru".

"Hitler wyraźnie wykluczył "bombardowanie terrorystyczne" i rozmieścił Luftwaffe, by oczyścić drogę dla inwazji na Wyspy Brytyjskie, niszcząc RAF - a następnie, gdy praca została wykonana (jak Niemcy błędnie sądzili) , aby osłabić brytyjską gospodarkę na rzecz wsparcia blokady." - napisał Richard Overy – brytyjski historyk, specjalizujący się w historii II wojny światowej i III Rzeszy. Członek Royal Historical Society oraz Akademii Brytyjskiej.

"Rzeźnik" Sir Arthur Harris, 1st Baronet został nagrodzony:

Knight Grand Cross of the Order of the Bath Officer of the Order of the British Empire Air Force CrossMentioned in Despatches (2) Order of Suvorov, 1st Class (USSR) Distinguished Service Medal (United States) Chief Commander of the Legion of Merit (United States) Grand Cross of the Order of Polonia Restituta (Poland)Grand Cross of the Order of the Southern Cross (Brazil) Grand Officer of the Legion of Honour (France) Croix de guerre (France)

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5420481

https://www.youtube.com/watch?v=kCYPrur6ssU

https://www.theguardian.com/books/2013/sep/27/bombing-war-europe-richard-overy-review

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale