Blog
Bóg - Honor - Ojczyzna
dziennikarzobywatelski
dziennikarzobywatelski Dziennikarstwo Obywatelskie
3 obserwujących 415 notek 712342 odsłony
dziennikarzobywatelski, 9 czerwca 2017 r.

Wielkie dzieło śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego stało się dumą Polski

400 1 1 A A A
Muzeum Powstania Warszawskiego / materiały prasowe
Muzeum Powstania Warszawskiego / materiały prasowe

Armia Krajowa, której kolejną rocznicę obchodziliśmy w dniu 14.02.2017 r, była i jest nieodłącznie związana z Powstaniem Warszawskim a  współczesnym symbolem tego połączenia stało się  Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzea w naszym kraju cieszyły się i cieszą wielkim zainteresowaniem nie tylko z uwagi na zgromadzone w nich zbiory związane z kształtowaniem się kultury i sztuki narodowych dziejów Polski oraz ukazaniu historii naszego kraju, ale z powodów czysto ludzkich i występujących emocji w oglądaniu wystawianych ekspozycji.

Na muzeum poświęcone heroicznej walce Powstańców Warszawskich w sierpniu 1944 r. czekali nie tylko sami powstańcy i ludność Warszawy czekała niemal cała Polska. Środowiska kombatanckie związane nie tylko  z Polską Armią Podziemną kierowaną przez Rząd Londyński, ale i kombatantów wszystkich ugrupowań politycznych walczących w Powstaniu Warszawskim. Z założenia miało powstać muzeum pamięci walki, męczeństwa, patriotyzmu ku chwale tych, którzy nie bali się oddać swoją krew dla umiłowanej wolnej Polski.

Muzeum, które miało powstać, jak opowiadali o tym sami Powstańcy Warszawscy (jako młody chłopak słuchałem właśnie takich rozmów w moim domu rodzinnym, gdyż moja rodzina walczyła na barykadach Warszawy) miało w ich zamyśle wywoływać ludzkie emocje pokazując zwykłych ludzi z ich dniem codziennym, miłością, przyjaźnią bohaterstwem broni, śmiercią, nadzieją i rozpaczą. Muzeum miało pokazać zwiedzającym właśnie takich zwykłych ludzi rzuconych na szaniec historii, na pastwę losu nieznanego pomiędzy sprawy osobiste i publiczne.

Muzeum Powstania Warszawskiego miało w domyśle pytać każdego z nas "Co byś zrobił, jak byś Ty postąpił, gdyby teraz wybuchło to powstanie, gdzie bym był wówczas i co bym uczynił"?  Muzeum miało w swych założeniach ukazać powstańcze rodziny uwypuklone na tablicach z ich nazwiskami współczesnych matek, ojców ciotek, kuzynów czy wujów walczących i poległych w Powstaniu Warszawskim. Mur pamięci miał na zawsze o nich przypominać współczesnym.

Czasy PRL-u jak wiemy nie sprzyjały ani politycznie ani organizacyjnie do powstania takiego muzeum jakie chcieli sami Powstańcy Warszawscy i ich rodziny. Polska uzależniona i podporządkowana wówczas politycznie nie mogła tego zadania wykonać, nie miał tak naprawdę kto wówczas takim śmiałym i nowatorskim projektem pokierować.

Dopiero w roku 2003 śp. Prezydent RP Lech Kaczyński podjął się próby zbudowania takiego muzeum. Wieloletnie konsultacje ze środowiskami kombatanckimi, wybitnymi ludźmi sztuki i nauki z historykami pozwoliło nakreślić wizję tego muzeum.

A jak to się zaczęło opisała w swojej wspaniałej książce Agnieszka Sopińska Jaremczak pt. "Operacja Muzeum". Książka ta to nie tylko tchnienie i wciąż żywy oddech historii Polski i walki narodu z okupantem, ale z uwagi na osobiste - rodzinne emocje związane z heroiczną walką Powstańców na barykadach Warszawy jest czymś ważnym i nie ma tutaj znaczenia, jak podkreśla wielu, faktu politycznego uwarunkowania jego wybuchu, ma znaczenie natomiast w randze symbolu ogromny patriotyczny zryw i walka, na podwalinie której po wielu latach odrodziła się wolna Polska.  

Powstańcy Warszawscy pragnęli walki i wolną Polskę, cytując słowa Jana Stanisława Jankowskiego Delegata rządu na Kraj mówili: "Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać". Te słowa stały się mottem instytucji, która w 2004 roku rozpoczęła proces upamiętniania bohaterów Warszawy najlepszych synów swojej ojczyzny. O tym właśnie opowiada   muzeum Powstania Warszawskiego.

Trudno jest w krótkim materiale streścić dni walki o polskość, nieopisany dotąd heroizm i ludzkie poświęcenie dla ojczyzny, trudno w kilku słowach oddać ducha działania tych, którzy zdecydowali się Polakom o tym współcześnie opowiedzieć i pokazać jak wyglądały dawne dni walki oraz chwały, dni pełne łez buntu i rozgoryczenia póżniej prekute w dni walki o muzeum pamięci narodowej.

W książce, którą ostatnio czytałem na ten temat  Agnieszki Sopińskiej Jaremczak pt. "Operacja Muzeum" przeczytamy, powiem więcej, dotkniemy historię budowy Muzeum Powstania Warszawskiego będącego nie tylko symbolem, ale i fizycznym ukazaniem Polskiego heroizmu, walki, nadziei i zwycięstwa. Powstanie Warszawskie zwyciężyło w polskich sercach, zwyciężyło w następcach tych, którzy nie bali się ginąc by "Polska była Polską".

Przez trzy lata ogromnych zmagań śp. Prezydent RP Lech Kaczyński mimo wielu przeciwności losu, gdyż było wielu którzy czynili wszystko by to muzeum nigdy nie powstało, doprowadził dzieło pamięci narodowej do szczęśliwego zakończenia. Budowa muzeum była na ustach całej Polski. Muzeum powoli w sercach Polaków stawało się panteonem osobistym, rodzinnym i ogólnonarodowym dziełem narodowego zrywu niepodległościowego walki o wolność.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Dziennikarstwo obywatelskie jest moją pasją.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Do lasku ale 100 km od najbliższej miejscowości tylko puszcza im pozostaje
  • Przed Polską !
  • Komentarz jak od sowieckiego trolla.

Tematy w dziale Społeczeństwo