8 obserwujących
172 notki
88k odsłon
979 odsłon

"... a bramy piekieł go nie przemogą"

Wykop Skomentuj42

„Żądamy dekanonizacji Jana Pawła II”. Artykuł o takim tytule, autorstwa dwóch działaczek katolickich: Christine Pedotti - pisarki i redaktorki „Temoignage chretien” oraz publicystki i biblistki Annie Soupa, ukazał się w poniedziałkowym numerze francuskiego dziennika „Le Monde”. Coś, co w katolickiej Polsce musi budzić szok, w takiej – a jakże –  Francji, ma temperaturę zaledwie letnią.


O co chodzi tym światłym katoliczkom? Swoje publiczne żądanie wyprowadzają z dokonanej oceny przyczyn, ujawnionej niedawno we Francji afery dotyczącej wykorzystywania seksualnego zakonnic przez księży. Owe przestępcze praktyki miałyby być następstwem całego „systemu” owocującego „kulturą nadużyć” a stworzonego rzekomo przez Jana Pawła II, poprzez propagowaną, całkowicie fałszywą „koncepcję kobiety”, wynikającą z wizji, która opierała się na postaci Matki Bożej.


- „pierwszym nadużyciem wobec kobiet jest ta idealizacja, to oszustwo, które maskuje niezliczone dyskryminacje, jakim poddane są kobiety w ich Kościele.” – Piszą poruszone do głębi obie panie.
   

Pewnie jedynie z chęci nadania tajemniczości swym wywodom oraz związanego z tym nieodłącznie rytu oczywistości, nie przytaczają żadnych dowodów świadczących o istnieniu związku maryjności JPII w ogóle, a opracowanej przez polskiego papieża „teologii ciała”, w szczególności - z wykorzystywaniem seksualnym zakonnic przez księży.


Autorki kończą swój tekst doprawdy żarliwie, co przydaje im jeno splendoru:


- „Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II, protektora oprawców w imię «racji Kościoła« oraz głównego architekta ideologicznej konstrukcji «kobiety«, a także zakazu nauczania, propagowania oraz publikowania «teologii ciała«, którą głosił on podczas swych  środowych katechez”.
   

No, cóż! Igrzyska organizowane wewnątrz Kościoła Katolickiego rozpoczęły się już jakiś czas temu. Nagonka na św. Jana Pawła II trwa. I przybiera na sile. Toż to całkiem niedawno zostały przytoczone na pokładzie pewnego samolotu – jako oskarżenie JPII – rzekomo wypowiedziane, znamienne słowa: „…daj to do archiwum, wygrała druga partia”. Redaktor Paweł Lisicki mówi wręcz: „Jan Paweł II stał się obrońcą szczególnych doktryn moralnych, które obecnie są podważane”. I dodaje bardziej ogólnie: „następuje dekatolizacja Kościoła”.
   

A na naszym podwórku? Ano padają różne słowa wypowiadane przez hierarchów, choćby takie:


„- Myślę, że stać nas na takie szersze spojrzenie, które pozwoli sprawiedliwie, prawdziwie i serdecznie popatrzeć na lata minione. Tylko człowiek, który widzi dalej, potrafi ocenić to, co się dokonuje czasem dzięki życiu i pracy jednego człowieka, który potrafi już tu na ziemi budować Królestwo Boże, do czego zostaje powołany. Dziękujemy Panu Bogu za lata prezydentury Hanny Gronkiewicz Waltz”.
   

Ale również takie:


- „Hmm…, co teraz myślą duchowni, którzy w wyborach samorządowych popierali Trzaskowskiego?”
                                       

                                                                                                                                                                             hilary2

PS. W historii Kościoła Katolickiego żaden święty nie został nigdy dekanonizowany.Wykop Skomentuj42
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo