6 obserwujących
145 notek
159k odsłon
3075 odsłon

500+ Dobry pomysł - fatalne wykonanie

Wykop Skomentuj141

Coraz bliżej jesteśmy wprowadzenia rządowego programu 500+. I coraz lepiej widać, że będzie to program o gigantycznych kosztach obsługi, zarówno ze strony administracji jak i fatygi obywateli. Częściowo chyba zresztą fatyga jest zamierzona, bo jak nas poinformowano, bogatsi mają nie korzystać z tego programu.

Dlatego ubiegać się o świadczenie trzeba będzie poprzez kłopotliwe składanie wniosku w gminie, załączając liczne dokumenty. Pisałem już wcześniej (http://jacekczabanski.salon24.pl/681922,jak-dawac-500-zl-na-dziecko), że taka konstrukcja tego programu jest bez sensu - o wiele lepiej byłoby program ten realizować poprzez urzędy skarbowe, najlepiej jeszcze w połączeniu z zeznaniem rocznym. 

Jednak jeszcze lepszym pomysłem byłoby skopiowanie amerykańskiego rozwiązania tzw. federal earned income tax credit Rozwiązanie to redukuje podatki a nawet zapewnia gotówkowe świadczenia osobom, które uzyskują niskie lub średnio-niskie dochody z pracy. Wysokość wsparcia zależy od liczy dzieci na utrzymaniu.

Przy jednym dziecku, małżeństwo nie może mieć dochodów wyższych niż 44 tys. USD rocznie, a maksymalne wsparcie to 3,3 tys. USD. Przy dwóch dzieciach, limit dochodów to 50 tys. USD, a wsparcie 5,5 tys. USD. Dla trójki i więcej dzieci, limit dochodów to 53 tys. USD, a wsparcie maksymalnie 6,2 tys. USD.

Ogromną zaletą programu jest utrzymanie zachęt do osiągania dochodów z legalnej pracy (jako pracownik, przedsiębiorca, rolnik). Amerykańscy ekonomiści wskazują, że program tax credit jest dużo lepszym narzędziem wspierania gorzej zarabiających pracowników niż ustanawianie płacy minimalnej, a jednocześnie pomaga wyjść z biedy milionom pracowników (http://www.bloombergview.com/articles/2015-08-13/a-poverty-buster-that-s-not-a-liberal-fantasy)

Program amerykański jest trzecim co do wielkości publicznym programem wsparcia osób mniej zamożnych w USA. Łączne wydatki na tel cel sięgają 56 miliardów USD rocznie. 

W Polsce często wskazywano w dyskusji nad programem 500+, że będą on również wspierał osoby z wyboru żyjące ze świadczeń społecznych, dodatkowo zniechęcając ich od podejmowania pracy zarobkowej. Program amerykański stanowi bardzo dobrze przemyślany mechanizm dostarczania odpowiedniej motywacji. Z jednej strony wspiera osoby uboższe, które z trudem wiążą koniec z końcem, z drugiej strony zapewnia dużą motywację do legalnego zatrudnienia i zwiększania swoich zarobków.

Było dobrze, aby autorzy polskich rozwiązań przejrzeli też rozwiązania stosowane w innych krajach i wyciągnęli z nich odpowiednie wnioski.

 

Wykop Skomentuj141
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale