MCzerw MCzerw
114
BLOG

Proukraińska kampania społeczna. Możemy czuć się zmanipulowani

MCzerw MCzerw Polityka Obserwuj notkę 10

Obejrzałam kampanię społeczną do piosenki "I'm only human". Profesjonalnie wykonana treść przekazu adresowana jest do grupy, której współczucie dla ofiar wojny na Wschodzie jest chyba na wyczerpaniu i wymaga podtrzymania. Ludzkie sylwetki - którym udzielono głosu do melodii znanego utworu - są plastyczne i przemawiają sugestywnie. Nie jest to przekaz, z którym się zgadzam, bo nie jest propokojowy. Chodzi w nim o utrwalenie negatywnego wizerunku Rosjan i zmobilizowanie opinii publicznej, żeby ludzie z Polski i szeroko pojętego Zachodu sponsorowali za cenę własnego bezpieczeństwa bezcelowy wysiłek militarny przeciwko wrogom Ameryki.

Wojny, które leżą w interesie Izraela albo hegemonicznego panowania Ameryki są dobre. Na umowne postrzeganie złych/dobrych wojen wskazuje zachowanie przemysłu filmowego, który w jednej chwili zmienił się z gołąbka pokoju w orędownika karania na polu bitwy. Antywojenny format fabularny w latach napaści na Irak konwertował w koszmarną swoją odwrotność. Wojny na Bliskim wchodzie stały się cywilizacyjną misją, w której bez żadnych oporów wzięliśmy jako Polska udział.

Dlaczego opór wobec hegemonii Waszyngtonu jest moralnie miażdżony (choćby i na swojej ziemi walczono o własną godność i wolność) a sojusznicy Ameryki nie są krytykowani, choćby robili złe rzeczy? Dlaczego jedne wojny są dobre a milczy się o przemocy pustoszącej ogromne przestrzenie geograficzne i przemilcza się śmierć cywilów w liczbach pozostawiających Ukrainę daleko w tyle? 

Namawianie Europy do wysiłku wojennego jest nieszczere, a wziąwszy pod uwagę manipulację materiałem dowodowym o broni chemicznej w Iraku lub gwałconych niemowlętach n Ukrainie opiera się na kłamstwie. Czy ktokolwiek wyraziłby zgodę na udział w przedstawieniu, którego przedmiotem jest manipulacja wiadomością polityczną Europy?


MCzerw
O mnie MCzerw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka