45 obserwujących
283 notki
589k odsłon
3178 odsłon

Niech ktoś to wreszcie głośno powie! (Zagrożenie epidemiologiczne a wybory)

Wykop Skomentuj250

O ile szybkie działania rządu (a zwłaszcza Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego) w celu ratowania ludzkiego zdrowia i życia przed koronawirusem zyskują mój największy szacunek, to parcie obozu PiS do przeprowadzenia wyborów w maju za wszelką cenę uważam za skandal. 

Niech ktoś to wreszcie głośno powie, że nie będzie żadnych wyborów jak długo ryzyko epidemiologiczne będzie się utrzymywało na średnim lub wysokim poziomie!

Niech ktoś da wyborcom gwarancję, że jeśli nie uda się zbić liczby nowych przypadków do kilku - kilkudziesięciu dziennie, to wybory zostaną przełożone bez względu na koszt polityczny! 

Nieśmiało wspominają o tym Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, jego rzecznik i zastępca oraz ostatnio Prezydent RP Andrzej Duda. Ale czy ktoś potrafi powiedzieć to w sposób głośny i jednoznaczny? 

Panie Prezydencie! Czas wykazać się odwagą! Jeśli zadeklaruje Pan to, co napisałem powyżej pogrubionym drukiem, to większość wyborców poczyta to Panu za zaletę, że jest Pan gotów zaryzykować wynikiem elekcji aby nie ryzykować życiem obywateli. Im dłużej będzie Pan zwlekać z taką gwarancją, tym bardziej sytuacja będzie się pogarszać.

Oczywiście taka deklaracja grozi tym, że znajdą się szaleńcy, którzy celowo będą torpedować działania Służby Zdrowia i państwa, aby tylko uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. 

Należy głośno powiedzieć, że każde sabotowanie działań Służby Zdrowia, próby wyłączania oddziałów i całych szpitali przez celowe zarażanie personelu lub wszczynanie buntu oraz wszelkie celowe próby roznoszenia koronawirusa lub zarażania się nim będą traktowane jak działalność terrorystyczna.

Jak napisałem wcześniej, termin przeprowadzenia wyborów powinien być ściśle uzależniony od sytuacji epidemiologicznej w Polsce. 

Optymalnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie do ustaw dotyczących stanu epidemii warunków, po spełnieniu których możliwe byłoby oddelegowanie Ministrowi Zdrowia możliwości zawieszenia procesu wyborczego do momentu zażegnania niebezpieczeństwa. 

Wprowadzenie do kodeksu wyborczego możliwości głosowania korespondencyjnego dla osób objętych kwarantanną oraz dla osób w wieku 60+ może być co najwyżej "kołem ratunkowym" na wypadek przeprowadzenia wyborów w sytuacji kilku, kilkunastu lub ostatecznie kilkudziesięciu nowych przypadków koronawirusa dziennie (aby zapewnić prawa wyborcze objętym kwarantanną i nie narażać najbardziej zagrożonych), a nie sposobem na forsowanie majowego terminu na siłę. Upychanie tej poprawki o czwartej nad ranem w pakiecie z ustawą ratującą ludzkie życia i miejsca pracy, to podążanie ścieżką arogancji wydeptaną przez PO (tak np. w roku grudniu 2013 roku w nocy przed samą Wigilią Bożego Narodzenia przegłosowano przejedzenie oszczędności Lasów Państwowych z 25 lat), a nawet czymś jeszcze gorszym. OPAMIĘTAJCIE SIĘ!

Wywiad Jarosława Kaczyńskiego, w którym stwierdził, że przeprowadzenie lokalnych wyborów uzupełniających pokazuje, że można przeprowadzić wybory także w czasach epidemii uważam za najgorszy wywiad w karierze tego polityka - nawet przebijający jego ubolewanie z czasów początku kryzysu ukraińskiego, że tak mało młodych Polaków gotowych jest zginąć za swój kraj. Po raz kolejny potwierdza się moja teza, że mit strategicznego geniuszu Kaczyńskiego jest niebezpieczną bajką. Polityk, który nie rozumie tego, ze jest to to, aby służyć obywatelom, a nie po to, aby obywatele za niego umierali, nie powinien być politykiem! 

Może właśnie nadeszła pora na wielką pokoleniową zmianę w PiS, aby decydujące słowo należało do takich ludzi jak Duda, Morawiecki i Szumowski? 

-----

Nie będę tutaj pisał oczywistych rzeczy. Nie będę się tutaj rozwodził nad tym, że 

  • gra opozycji na przeniesienie wyborów do czasu, kiedy Polska będzie najboleśniej odczuwała ekonomiczne skutki koronawirusa (pod pretekstem niemożliwości prowadzenia normalnej kampanii wyborczej) jest festiwalem obłudy i cynizmu, 
  • próby destabilizacji kraju w sytuacji tak wielkiego zagrożenia, wzniecania buntu, siania paniki, bezpodstawnego wmawiania obywatelom rzekomego oszukiwania ich przez ekipę rządzącą to przestępstwa, które w przyszłości powinny być ukarane przez Trybunał Stanu, 
  • absolutnie nie są nam potrzebne trzy miesiące wyniszczającej kampanii hejtu i oszczerstw, a tak zawsze wygląda "kampania wyborcza" w wykonaniu PO - jeśli politycy nie potrafią prowadzić kampanii w sytuacji, która wymusza bardziej cywilizowany język debaty, to sami w ten sposób wystawiają sobie najgorsze świadectwo.  

Politycy, którzy nie widzą innej drogi dojścia do władzy, jak tylko obrzucanie innych błotem nie zasługują na to, aby rządzić krajem!

Ich dojście do władzy w momencie, gdy Polska będzie leczyć rany po koronawirusie, który wielu z nas pozbawi Najbliższych, miejsc pracy lub firm będących dorobkiem całego życia byłoby tragedią - być może gorszą w skutkach od samej epidemii. 

----

Na koniec ostrzeżenie. Wszystkie komentarze nawołujące do nienawiści, pogardy i politycznej nawalanki będą usuwane, a ich autorzy na trwałe blokowani. 

NIENAWIŚĆ TEŻ ZABIJA - nie roznoś tej zarazy!

Wykop Skomentuj250
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka