33 obserwujących
608 notek
684k odsłony
4725 odsłon

Bezmyślność i tyle. Żądania części rolników, by wybijać dziki są niepoważne

Wykop Skomentuj211

Kilka dni temu utknąłem pod Poznaniem w korku na ponad półtorej godziny. Przyczyną był protest rolników, o którym raczej w mediach była cisza, serwisy internetowe, które sprawdziłem po powrocie poza kilkoma - branżowymi - wyjątkami o akcji rolników nic nie pisały. Już to może delikatnie wkurzyć - i co poniektórym kierowcom nerwy puszczały - ale mnie bardziej zdenerwowały/ zasmuciły hasła na banerach protestujących rolników.

image

Dlaczego? Bo o ile jeszcze rok, dwa lata temu, gdy pisałem o ASF mogłem mieć "tylko" 90% pewności, że wybicie dzików to nie rozwiązanie, ale pogorszenie problemów. Teraz jest to już na 100% pewne, zobaczcie mapę występowania ASF w Polsce i pomyślcie czy dziki potrafią się teleportować setki kilometrów:

image

źródło: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Same zwierzęta oczywiście MOGĄ się na takie odległości przemieszczać, ale już przeskok wirusa na takie odległości jest bardzo mało prawdopodobny. O wiele bardziej prawdopodobne jest przeniesienie wirusa przez człowieka: DROGI SZERZENIA SIĘ WIRUSA ASF: 

  1. kontakt z zakażonym zwierzęciem  
  2. skażona pasza lub woda  
  3. skażona odzież lub sprzęt  
  4. skarmianie odpadkami kuchennymi

https://kalendarzrolnikow.pl/1942/unijna-broszura-o-asf-czy-mysliwi-moga-roznosic-chorobe-2

Już to poddaje w wątpliwość skuteczność polowań jako środek do walki z ASF. Przecież na wschód od Wisły intensywne polowania trwają już od dłuższego czasu, a wirus jak tam był, tak jest - i z każdym miesiącem rozprzestrzenia się dalej. Z jednej strony mamy więc dowody na nieskuteczność tego działania a z drugiej strony pojawiają się co najmniej poszlaki, że mysliwi - poprzez kontakt z krwią i padliną, nawet przy zachowaniu środków ostrożności, mogą sami przyczyniać się do rozprzestrzenia ASF. Dodatkowo udowodniono, że masowe polowania powodują rozpraszanie się stad i... zwiększają reprodukcję tego zwierzęcia. Jedno i drugie zwiększa ryzyko rozprzestrzenia się ASF.

Co więc zalecają - niektórzy - eksperci?

Większy nadzór sanitarny. Ale tego nie chcą rolnicy

Wykop Skomentuj211
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości