30 obserwujących
590 notek
658k odsłon
2092 odsłony

No dobra, to czym według Was jest ten ekologizm?

Wykop Skomentuj151

Gdy spojrzycie do statystyk choćby GUSu zobaczycie, że Polacy należą do światowej elity. Sprawdźcie ile osób na świecie nie ma dostępu do bieżącej wody, kanalizacji, choćby domu - możecie się zdziwić.

Skoro nikt DOKŁADNIE nie wie JAK rozwiązać najważniejsze problemy ekologiczne i CO konkretnie zrobić to i nie może dziwić, że pojawiają się pomysły skrajne, głupie i nieodpowiedzialne. Z różnych powodów. Niektórzy idąc za szlachetnymi pobudkami nie mają niestety odpowiedniej wiedzy, niektórzy chcą trudne problemy rozwiązać albo jak najszybciej albo jak najtaniej a tak przecież się nie da. No i najważniejsze: szarą strefę między tym wszystkim wykorzystują niestety cwaniacy różnej maści od drobnych oszustów po mafię. Dla mnie ekologizmem są więc na przykład notki pewnej firmy, która na Salonie chwali się, czego to ona nie zrobiła, by chronić przyrodę. Dlaczego? Bo jest to przykład greenwash-ingu, czyli działań, które dają niewielkie rezultaty, ale świetnie się marketingowo sprzedają. Poza tym Polskie prawo dość szczegółowo określa co firma MUSI zrobić w związku z eksploatacją zasobów przyrody, by jej wpływ możliwie zminimalizować. I często wcale nie chodzi o dobro przyrody, ale okolicznych mieszkańców sąsiadujących z elektrownią, hutą, fabryką. Chwalenie się więc tym, że firma realizuje swoje OBOWIĄZKI jest jak dla mnie słabe.

Dla mnie ekologizmem jest powszechny proceder spalania w elektrowniach węglowych biomasy i zaliczanie wyprodukowanej tak energii do źródeł odnawialnych. Ekologizmem jest też uprawianie propagandy, że mamy jakieś niesłychane sukcesy w redukcji dwutlenku węgla: po pierwsze wynikły one z nieuchronnej zmiany technologicznej oraz likwidacji branż najzwyczajniej w świecie zbędnych, po drugie od tego czasu nie zrobiliśmy a po trzecie od kilku lat nasze emisje ROSNĄ.

Ekologizmem w moim odczuciu jest również pomysł Leśnych Gospodarstw Węglowych. Przy czym muszę tu zaznaczyć, że środowiskowo mają one sens, wzbogacą niektóre części lasu. Jednak chodzi o ich główny cel, któremu mają służyć: ograniczenia emisji dwutlenku węgla. A tu - niestety - wyliczenia są bezlitosne: jeden Bełchatów emituje rocznie więcej CO2 niż nasze lasy są w stanie wychwycić. Gdyby było inaczej już dawno ktoś na to by wpadł a nawet jeśli nie, to już by to ktoś wykorzystał. Zupełnie bowiem co innego jest zwiększanie areału naszych lasów - na co miejsca już za bardzo nie ma - a czym innym jest zwiększanie zdolności wychwytywania węgla przez lasy już istniejące.

A co według Was jest ekologizmem? Spróbuję sam sobie odpowiedzieć i zgaduje, że zapewne pojawią się poniższe przykłady:

Rospuda, Puszcza Białowieska, walka z myślistwem, walka z przemysłem futrzarskim, weganizm, globalne ocieplenie, dziura ozonowa, walka ze smogiem...

To najczęściej chyba pojawiąjące się po prawej stronie polityki przykłady mające być jakoby owym ekologizmem. Przyjrzyjmy się więc może bliżej argumentacji ekologów. Zaznaczam przy tym, że nie jest to stanowisko wszystkich ruchów ekologicznych, tylko cześciowo moje z którym być może nie wszystkie organizacje ekologiczne się zgodzą.

Rospuda w największym skrócie to pokaz niekompetencji, wisimitowizmu i braku wyobraźni urzędników oraz złej woli politycznej. Zły projekt trasy powstał za rządów SLD, był wielokrotnie krytykowany i oprotestowywany, jednak nikt go nie poprawiał. Potem, gdy do władzy doszedł rząd PISu z powodów politycznych również zdecydowano się na kontynuację tego złego projektu - powinno się go wyrzucić do kosza i całą koncepcję przeanalizować raz jeszcze, to jednak opóźniłoby budowę o kilka lat, na co rząd pisu nie mógł sobie pozwolić. Jednak jak wiadomo lepiej zrobić coś dobrze a nie byle jak, nawet jeśli oznacza to opóźnienia.

Projekt autorstwa urzędników SLD został skrytykowany nie tylko przez ekologów, ale - co ważniejsze - przez Polską Radę Ochrony Przyrody (PROP, organ doradczy ministra środowiska) oraz Polską Akademię Nauk. I nie, wcale nie chodziło o przysłowiowe żabki, ale o zachowanie JEDYNEGO w Europie torfowiska przepłowywowego zachowanego w dobrym stanie, niemal nieprzekształconym.

A dziś, po protestach ekologów Rospuda ma się dobrze, jest na bieżąco monitorowana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.Nie może być więc przykładem ekologizmu.

Puszcza Białowieska to z kolei przykład upartego działania "na złość babci odmrożę sobie uszy". Najpierw kilka faktów: CAŁA Puszcza jest obiektem wyjątkowym, wpisanym do listy Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO. Na mocy umowy międzynarodowej zgodziliśmy się wyznaczyć NA CAŁYM obszarze Puszczy strefy zróżnicowanej ochrony w których leśnicy mają pewne ograniczenia, im cenniejszy obszar tym te ograniczenia większe. Na to zgodzili się sami leśnicy...

Wykop Skomentuj151
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości