Wąska ścieżka wśród bezdroży
Nigdy nie wierz bezkrytycznie temu, o czym jesteś całkowicie przekonany.
11 obserwujących
50 notek
54k odsłony
  901   1

Czy Księżyc o tym wie?

 
Orbita geostacjonarna, to orbita na której umieszczony satelita znajduje się stale nad wyznaczonym punktem na Ziemi. Orbita geostacjonarna najczęściej wykorzystywana jest przez satelity telekomunikacyjne, aby stale pokrywać zasięgiem określone obszary Ziemi.

image

Obliczenie wysokości takiej orbity dokonuje się za pomocą wyprowadzonego na rysunku wzoru. Aby zapewnić satelicie stałą pozycję w stosunku do powierzchni Ziemi musi być umiejscowiony nad równikiem i posiadać tę samą prędkość kątową, jak Ziemia w dobowym obrocie wokół swojej osi. Obieg satelitów w innych płaszczyznach (nie równikowych), które mogą się przecinać z orbitą geostacjonarną jest możliwy z bardzo zbliżoną prędkością kątową do orbity geostacjonarnej, ale nie będą to satelity stacjonarne z oczywistych geometrycznych zależności.

Charakter satelitów stacjonarnych jest taki, że jak pokazuje obecna teoria grawitacji Newtona, siła przyciągania grawitacyjnego Ziemi działająca na satelitę oraz siła odśrodkowa wynikająca z ruchu obrotowego (w tym przypadku zgodnego z Ziemią) równoważą się, co oznacza jednocześnie, że wszystkie obiekty znajdujące się dalej niż satelita geostacjonarny i mające tę samą prędkość obrotową, jest przez  siłę odśrodkową odpychany od Ziemi.

Problem jest w tym, że stan chwilowy, kiedy na jednej linii z takim satelitą znajdzie się Księżyc (koniunkcja z satelitą), Ziemia nie działa na niego siłą newtonowskiego przyciągania grawitacyjnego i wzajemnie Księżyc także nie może taką samą siłą działać na Ziemię. Dotyczy to także całej orbity geostacjonarnej i wszystkich orbit pod dowolnym kątem do niej, gdzie  prędkość kątowa (dobowa) równa jest orbicie geostacjonarnej, bo w każdej chwili w pozycji koniunkcji znajduje się jakiś obiekt kosmiczny.

Pytanie jest takie: dlaczego nasz Księżyc nie ucieka jeżeli nie działa na niego siła przyciągania grawitacyjnego Ziemi?


Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie