Domena publiczna
Domena publiczna
Tomasz Dabrowski Tomasz Dabrowski
84
BLOG

Abegg variacje Schumanna dla każdego muzycznego barana

Tomasz Dabrowski Tomasz Dabrowski Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Muzyka łagodzi obyczaje - spróbujcie zatem na sobie


    W muzyce poważnej niezmiernie rzadko się zdarza by kompozytor zaczynał z tak wysokiego diapazonu. Wariacje na temat nazwiska hrabiny Abegg to pierwsze opus Schumanna skomponowane w latach 1829-30 w wieku 19 już lat. Zatem nie za młodu, tyle że kompozytor był wymagający i wcześniejszych prób kompozycyjnych nie uznał za zadowalające - aż do omawianych wariacji. 

„Paulinie  hrabinie Abegg” tak brzmi dedykacja na partyturze. Ten utwór to sześć wariacji skomponowanych  przez Schumanna w odmiennych stylach i tonacjach. Bez trudu można się zorientować, iż dedykacja stanowi szyfrogram tonacji poszczególnych wariacji. Litery „ Abegg” są w tonacji muzycznej odpowiednikami A, B, b, E, G i G.

Całość jest olśniewająco piękna, zarówno jeśli chodzi o temat podany we wstępie, jak i poszczególnych następujących po sobie wariacjach. Szczególnie inspirujące moim zdaniem jest przejście z B do b, z następstwem E. 

To co piszę, zapewne was nie pouczy ani też zachęci. Więc sięgnijcie proszę do YouTube z nagraniem Lang Langa oraz dla kontrastu Richtera. Są ogólnie dostępne, bez wymogu rejestracji. Schumann te wariacje skomponował, gdy jeszcze żył i twórczo pracował mały człowiek ale muzyk za to Wielki Franciszek Schubert. Ale jego ton od pierwszej kompozycji był odmienny i całkiem nowy. Schumann był pierwszym z tych, którzy poznali się na geniuszu Fryderyka. Choć później całkowicie zbłądził krytykując sonatę in b.

Się nie martw!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura