EdithKulpienski EdithKulpienski
218
BLOG

Gdy nasz umysł staje się naszym wrogiem.

EdithKulpienski EdithKulpienski Psychologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 48

Dlaczego w naszym mózgu toczy się ciągły dyskurs? Z każdej strony napływają różnego rodzaju hałaśliwe myśli i czasem mamy problem z ich rozróżnieniem: która z nich nas napędza, która popycha do lenistwa, a która do działania. Mamy z tym prawdziwy problem, ponieważ w pierwszym momencie nie wiemy, która z nich będzie z korzyścią dla nas samych.

Dlatego potrzebujemy ciszy, by móc uporządkować te myśli w naszym umyśle, wybierając tę najlepszą dla nas w tym momencie. Czasem proces ten jest niemal natychmiastowy, a czasem kręcimy się w kółko, szczególnie dotyczy to tych prostych, codziennych spraw. Nigdy nie warto tego odkładać na później, ponieważ ten stan nigdy się nie skończy. Problem z nadmiernym myśleniem dotyczy większości z nas. Dlaczego musimy wszystko poddawać szczegółowej analizie?

Overthinking to inaczej stan nadmiernego myślenia. To stan umysłu, w którym poddajemy bez konkretnej potrzeby wszystko szczegółowej analizie, tworząc niepotrzebne problemy. W ten sposób utrudniamy sobie właściwą interpretację danej sytuacji. To bieg z przeszkodami, których sami jesteśmy autorami, a który zabiera nam najwięcej czasu, na zastanawianie się "co by było, gdyby". Dlaczego więc utrudniamy sobie życie?

Jest wiele powodów, dla których ludzie poddają wszystko analizie. Tak naprawdę ilu ludzi, tyle jest powodów...

Analiza daje niektórym z nas poczucie kontroli nad daną sytuacją. Gdy przeanalizujemy wszystkie "za" i "przeciw", czujemy się bardziej komfortowo, rozumiejąc jej aspekty i przewidując ewentualne konsekwencje. Daje to nam wrażenie, że mamy większą kontrolę nad tym, co się dzieje.

Analiza może być również sposobem na zminimalizowanie ryzyka. Przeanalizowanie wszystkiego może pomóc nam lepiej się przygotować na różne scenariusze.

Ci z nas, którzy dążą do perfekcji, często poddajemy wszystko analizie, by znaleźć optymalne rozwiązania i uniknąć niepotrzebnych błędów. Szukamy perfekcyjnego rozwiązania, które spełni wszystkie kryteria i zapewni nam najlepsze rezultaty z możliwych. To prowadzi do nadmiernego analizowania szczegółów i poszukiwania satysfakcjonujących możliwości.

Jednak to nie wszystko, nadmierne myślenie dotyczy również ludzi przesadnie samokrytycznych, którzy poszukują wciąż własnych błędów i niedoskonałości. Bywają bardzo surowi wobec siebie i nieustannie analizują swoje działania, wybory i decyzje, w poszukiwaniu potwierdzenia swoich lęków lub przekonania o własnej niedoskonałości.

W obecnych czasach mamy łatwy dostęp do olbrzymiej ilości informacji, co prowadzi do nadmiernego analizowania, gdy próbujemy przetworzyć i zrozumieć wszystkie dane. Czujemy potrzebę korzystania z wielu źródeł, porównywania informacji i analizowania ich w celu podjęcia najlepszej decyzji.

Nadmierne analizowanie wszystkiego może być bardzo czasochłonne i prowadzić do przeciążenia naszego umysłu, co w efekcie może utrudnić podejmowanie przez nas decyzji. Warto pamiętać o znalezieniu równowagi między analizą a podejmowaniem działań. Poza tym należy świadomie wybierać sprawy, które wymagają szczegółowej analizy. Większość spraw bowiem można rozwiązać na podstawie intuicji lub ogólnego rozważania.

Pamiętajmy, że przeciążenie umysłu nadmierną analizą niesie za sobą dla człowieka ogromne ryzyko.

Nadmierne analizowanie różnych aspektów naszego życia i podejmowanie ciągłych decyzji może być bardzo wyczerpujące dla naszego umysłu. Może to prowadzić do uporczywego stresu i wyczerpania fizycznego, jak i psychicznego.

Przeciążenie umysłu może prowadzić do paraliżu decyzyjnego. Możemy tkwić w ciągłym rozważaniu różnych opcji i konsekwencji, co uniemożliwi nam podjęcie jakiejkolwiek decyzji. Co w efekcie może prowadzić u nas do frustracji i utraty możliwości działania.

Nadmierne myślenie może zwiększać ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowia psychicznego, takich jak lęki, depresja czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Ciągłe analizowanie i przewidywanie różnych scenariuszy może prowadzić do nadmiernego niepokoju.

Skupianie się wyłącznie na analizie może prowadzić do zaniedbywania innych ważnych obszarów naszego życia, takich jak relacje interpersonalne, zdrowie fizyczne czy rozwój osobisty. W takim przypadku bardzo często prowadzi to do poczucia izolacji społecznej i braku równowagi w życiu.

Chciałabym tu podzielić się pewną historią, dojrzały mężczyzna poznał w necie kobietę, pisali ze sobą każdego dnia, w każdej wolnej chwili. Z czasem fascynacja przerodziła się w uczucie, jednak dzieląca ich odległość oraz nadmierne myślenie mężczyzny, doprowadziło do zerwania kontaktów. Oboje żyją z dala od siebie, mimo że żadne z nich nie może o drugim zapomnieć. Czasem nasz umysł staje się naszym największym wrogiem...

Wracając do konsekwencji przeciążenia umysłu nadmierną analizą, może ono również wpływać na naszą naturalną kreatywność. Ciągłe rozważanie i analizowanie mogą prowadzić do ograniczenia elastyczności myślenia i utraty zdolności do generowania nowych pomysłów.

Oczywiście każdy z nas jest inny i inaczej wpływa na nas przeciążenie umysłu nadmierną analizą. Niektórzy z nas mogą być bardziej odporni na nią, inni z kolei mniej. Muszą się wtedy liczyć z poniesieniem negatywnych jej skutki. Ważne jest, by dbać o równowagę między analizą a odpoczynkiem umysłowym oraz szukać wsparcia profesjonalnego, jeśli przeciążenie umysłu stanie się dla nas poważnym problemem.


Źródło

Zdjęcie Google 

Jestem osobą, która chce być obiektywną w dzisiejszym absurdalnym świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości